Министерството на външните работи откри конкурса за създаване на лого, с което България ще отбележи 20-ата годишнина от членството в НАТО.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
Участниците могат да представят до три проекта, съобразени с Наръчника за бранд-идентичност на Алианса. Наградата за първо място е 4000 лева. За второто място - 500. Крайният срок е 23 февруари, съобщават от пресцентъра на ведомството.
Общият бюджет за цялата кампания с чествания е в размер на 560 000 лева, с които страната ни ще отбележи 20-ата годишнина от членството на България в НАТО.
Още: Европейска армия: Добра идея или дубликат на НАТО?
Още: Борисов започва обиколка из страната - иска да чуе какво искат хората от редовния кабинет
Още: Само зам.-председатели на комисии за опозицията в парламента? (ВИДЕО)
20 години от сълзите на Соломон Паси
Припомняме, че България е член на НАТО от 29 март 2004 г. Членството на страната ни в Алианса се поставя за първи път като политически въпрос на 23 юни 1990 г., когато Соломон Паси внася в парламента предложение за присъединяване към Северноатлантическия договор.
След по-малко от месец – на 13 юли 1990 г., с Декларация на Министерството на външните работи Република България приема поканата за установяване на редовни дипломатически връзки с НАТО, отправена в Лондонската декларация на държавните и правителствени ръководители на Алианса от 6 юли 1990 г.
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Още: Изследване: Предпочитаме НАТО и ЕС пред съюз с Русия и Беларус (ГРАФИКИ)
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Дълги години на дипломатически дейности по-късно на 18 март 2004 г. Народното събрание ратифицира Северноатлантическия договор, подписан за първи път от страните-основатели на пакта на 4 април 1949 г. във Вашингтон, а на 29 март 2004 г. документите по присъединяването към Северноатлантическия договор на седемте нови страни (България, Естония, Латвия, Литва, Словакия, Словения и Румъния) са депозирани във Вашингтон. Последната дата се счита за дата на приемане на България в НАТО.
Снимка: iStock