Върховният административен съд (ВАС) отмени решение № 694 от 17.11.2023 г. на Административен съд – Пазарджик, с което е отхвърлена жалбата против решение на ОИК – Белово за обявяване Стойко Стефанов за кмет на община Белово на втори тур на местните избори.
Върховните съдии върнаха делото за ново разглеждане от друг състав на същия първоинстанционен съд.
Още: България през 2023 г.: Гласувахме на най-нечестните местни избори досега
Жалбата
Административно дело № 11680 от 2023 г. е образувано във ВАС по касационна жалба на Костадин Варев, кандидат за кмет на община Белово, в която се оспорва истинността на протоколите от избирателни секции № 1, 2, 3, 9 и 12, относно определения в тях брой действителни и недействителни бюлетини.
Според съставения от ОИК – Белово Протокол за избиране на кмет на общината - разликата в гласовете, получени на втори тур между ответника Стойко Стефанов и жалбоподателя Костадин Варев, са 18 гласа в полза на избрания за кмет кандидат. Стефанов победи Варев.
В жалбата се оспорва истинността на протоколите от избирателни секции № 1, 2, 3, 9 и 12, относно определения в тях брой действителни и недействителни бюлетини.
Още: Откриха писмо в бутилка от 1886 г. под жп мост край Белово
Нарушение в опаковането на изборните книжа
От направения оглед е установено, че при отваряне на чувала на СИК № 9, върху него е записано „СИК № 130400009, Втори тур, 05.11.2023 г.“ и има само подписи на бялата лента, с която е запечатан чувалът, но отсъства печатът на комисията. Съдът намира, че опаковането на изборните книжа и материали в тази секция е извършено в нарушение на чл. 443 от Изборния кодекс, според който след преброяването на гласовете изборните книжа и материали се опаковат и запечатват с хартиена лента, подпечатана с печата на комисията и подписана от членове на комисията.
Върховните съдии приемат, че с наличието на печат на комисията се създават гаранции за пресичане на евентуална намеса след отчитане на изборните резултати. "Липсата на такъв печат в конкретния случай най-малкото поставя под съмнение съдържанието на опаковката по отношение на броя действителни гласове за двамата кандидати на втори тур на проведените избори", отчитат съдиите от Върховния административен съд.
Касационният състав на ВАС е приел, че първоинстанцинният административен съд е следвало да извърши проверка на всички бюлетини, съдържащи се в чувала с изборните книжа от СИК № 9, за да установи наличието на действителен вот не само за конкретния жалбоподател, а и за спечелилия кандидат.
Поради това върховните съдии връщат делото за ново разглеждане на друг състав на същия съд за извършване на оглед и преброяване на всички бюлетини в чувала на СИК № 9, както и сравняване на намерените бюлетини с отразеното в протокола на секционната комисия.
Решението на ВАС е окончателно.