Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

1/3 от депутатите на ДПС са в потенциален конфликт на интереси

22 декември 2014, 21:11 часа • 31783 прочитания

13 от общо 36-те депутати на ДПС официално признават, че имат частен интерес към делата на свързани с тях лица, което поражда риск от конфликт на интереси.

Това показва проверка на "Сега" в декларациите им в регистъра по Закона за конфликт на интереси, пише изданието.

В мнозинството от случаите става въпрос за дейности, развивани от членовете на семействата им, като често депутатите избягват да посочат за какво точно става въпрос. В декларациите на някои от най-важните членове на парламентарното войнство на движението - Делян Пеевски, Йордан Цонев и Петър Чобанов, не е отбелязана нито една предпоставка за евентуален конфликт.

Организационният секретар на депесарското политбюро Мустафа Карадайъ сочи 4 фирми, към които има някакво отношение, но без да отбележи конкретното лице, пораждащо съмнение за конфликт. Също толкова компании изброява и 28-годишният новобранец в парламента Айхан Етем, но добросъвестно записва, че в управата им е брат му Бейхан. Две търговски дружества на съпруга си Седат Юсеинов, който е племенник на низвергнатия съратник на Доган Мехмед Дикме, декларира депутатката Салиха Емин. Също толкова фирми признава колегата й Митхат Метин на съпругата си Мария, за която преди няколко години излязоха публикации, че консултира многомилионни ВиК проекти. Юристът Хамид Хамид отбелязва обвързаност със старозагорското адвокатско дружество "Гроздев и Бари". Прочулият се с "ваканцуването" си Хюсеин Хафъзов сочи частен интерес към съпругата си и родителите й, които били земеделски производители. Депутатът Мехмед Атаман признава обвързаност с жена си, снаха си и шурея си, но без да посочва с какво точно се занимават те. Същото се отнася и за колегите му Тунчер Кърджалиев, Янко Янков, Ферихан Ахмедова, Рамадан Аталай и Джейхан Ибрямов.

Депутатите на ДПС работят активно в неправителствения сектор. 14 души развиват някаква дейност в НПО сектора. Партийният шеф Лютви Местан участва в Българската федерация по петанк (френска игра с топки) и Института за изследване на интеграцията. Заместникът му в парламентарната група Четин Казак е в управата на Съюза на европейските федералисти-България, фондация "Етническа интеграция" и сдружение "Младежко движение за култура и спорт". Ромският депутат Александър Методиев-Бат` Сали пък е председател на ФК "Спартак" (Самоков) и е член на сдружение "Еко-Рома". Камен Костадинов е в Българския футболен съюз, фондациите "Хермес" и "Либерална интеграция". Бившият екоминистър Станислав Атанасов пък е в Сдружението на либералите в Югоизточна Европа.

Според декларациите ексминистърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров е задлъжнял с над 200 хил. лв. към колегата си от ПГ Венцислав Каймаканов - един заем от 2008 г. в размер на 156 466 лв. и друг от 2009 г. в размер на 48 895 лв. Тунчер Кърджалиев е солидарен длъжник по кредит от 300 хил. лв. и изплаща потребителски и жилищни заеми за още 100 хил. лв. Ромският депутат Илия Илиев дължи 150 хил. лв. на частна фирма. 100 хил. лв. кредит към ДСК има Четин Казак.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес