Окончателното решение на Върховния административен съд спрямо биоцентралата в пловдивското село Труд слага край на четиригодишното напрежение в селото заради миризмите, идващи оттам.
С решението си ВАС потвърди наложената от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Пловдив принудителна административна мярка, издадена през октомври миналата година. С нея дейността на Централата за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници чрез индиректно използване на биомаса в село Труд беше спряна.
С това си решение ВАС отменя решението на Административен съд- Пазарджик и отхвърля жалбата на дружеството срещу наложената мярка. Срокът на действие на принудителната административна мярка е до предприемане от страна на дружеството на необходимите мерки да не бъдат допускани при никакви обстоятелства миризми и газови емисии от процесите на съхранение на суровини и течна фракция от ферментационния продукт и след потвърждение от министъра на здравеопазването, че липсва опасност за здравето на хората.
Неприятната фекална миризма от биоцентралата е предмет на обществено недоволство в село Труд от поне пет години, тогава за пръв път проблемът стана публичен и стигна до медиите, но сигнали до институциите има от година по- рано. Впоследствие хората организираха редица протести, блокади на пътя, жалваха се до европейски институции. Проверките на РИОСВ Пловдив в тоя период не водеха до резултат. Тогавашният директор на РИОСВ Пловдив доц. Стефан Шилев, впрочем, влиза в 47-ното НС от листата на ГЕРБ.