Интересна гледка представлява най- големият парк в Пловдив днес и утре- в Лаута се провежда фестивалът "Пловдив- древен и вечен", а основни участници в него са членове на сдружения за исторически възстановки, занаятчии и реконструктори от цялата страна. Все едно машина на времето е заработила сред дърветата, любопитните неща са навсякъде.
Още: Предсрочно пуснаха за движение реконструираната улица „Царевец“ в Пловдив
Още: Обещано и изпълнено: Кметът на Пловдив пусна за движение Бетонния мост
Над двеста души са посветили на тези сдружения, характерни с детайлното проучване на определен исторически период и- макар и да не са историци, със целия плам на интереса си могат да разкажат наистина вълнуващи истории. Основните точки на интерес са в Средновековието, но в палитрата от костюми и обичаи виждаме от траки до възрожденци.
Още: Отличиха победителите в конкурса „Най-добър млад предприемач на Пловдив“
Още: Пускат утре движението по ремонтирания Бетонен мост в Пловдив
Тези хора са облечени с костюми, направени възможно най- близо до оригинала, оръжията им, макар и понякога направени от съвременни материали, повтарят едно към едно стари въоръжения. От обикновен участник можеш да разбереш колко скъпоценен е бил един китайски планински район, в който има много орли- перата от тях са съществени за стрелите. Днес за целите на възстановката ги вземат от пуйките.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатен градски транспорт в Пловдив в дните на Коледа и Нова година
Още: Безпрецедентно: Два дни безплатен градски транспорт в Пловдив по празниците
Докато мъжете са облечени в тежки ризници или тоги, размахват мечове, стрели и арбалети, жените в днешния фестивал месят хляб от ръжено брашно и варят булгур, а сушеното телешко на вкус си е точно като днешната пъстърма. Другаде ковачи замахват над нагорещеното желязо, резбари дълбаят паници, жени плетат ризници и украшения. Освен битките, пресъздадени са всевъзможни моменти от живота от Античността, Ранното и Късното средновековие и Възраждането, включително пазар на робини.
Още: Кметът на Пловдив удостои посмъртно с Почетна значка изтъкнатия музикант Кеворк Мардиросян
Още: Деца от Украйна гостуваха в община Пловдив
Фестивалът "Пловдив- древен и вечен" ще продължи и утре, а интересът към него е голям. Особено за децата, които се забавляват с игри отпреди векове. Пловдивските участници представят възстановка на Филипополското херцогство/ 1204-1260 г/, когато кръстоносци минават през Филипопол на път към Йерусалим.
Фестивалът е част от програмата на Пловдив- Европейска столица на културата, основни организатори са пловдивското Сдружение „Заедно за личностно развитие“, Сдружението за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол“ Варна и Сдружение „Дукс Антика“ – Свищов.