Стотици хора от цялата страна се включиха във възпоменателната церемония по повод 143-та годишнина от гибелта на Христо Ботев в родния му град Калофер.
По традиция възпоменателното честване започна с изнасяне на знамето на Ботевата чета. С военен ритуал светинята беше пренесена от едноименния музей до площада.
"Ботев ни е необходим, за да буди примирените и задрямали духове, да изостря нашата чувствителност, да издига националното ни достойнство. 143 години след неговата гибел той е жив", заяви в словото си пред жители и гости на Калофер заместник-министърът на образованието Таня Михайлова.
И тази година малки и големи въпреки лошото време изкачиха всичките 200 стъпала до паметника на революционера, за да положат венци и цветя. Паметта на Ботев и на загиналите за свободата на България герои беше почетена с минута мълчание. В словата прозвуча посланието: „да помним тези, които отдадоха живота си за свободата“.
Великият Христо Ботев бе почетен и в Пловдив. На тържествена церемония пред паметника на революционера в Цар-Симеоновата градина слово произнесе писателят Антон Баев.
"Всеки един от нас може да разчита и говори за Ботев със свои думи, различни – често противоположни, а най-искрени, без съмнение, са думите на децата. Вероятно затова децата говорят с малко думи, защото думите минават през сърцата им, все още. А през сърцата на възрастните най-искрено минава мълчанието. Общото ни замлъкване пред величието на героите може да ни обедини поне в минутите на тържество. Защото: Пораженията си приличат, но всеки подвиг е различен. И величието на думите на Ботев, и величието на подвига му заслужават нашето общо мълчание. Поклон пред Ботев!", отбеляза в словото си Антон Баев.
На честването присъстваше Военен духов оркестър, представителен взвод и венценосци, както и представители на градската управа, общественици и граждани. Венци и цветя поднесоха и деца от школата на Ботев.