С 26 гласа "против", 4 "за" и 12 "въздържали се", Общинският съвет отхвърли искането на гражданска инициатива начело с художника Емил Миразчиев бившата Гарнизонна фурна да бъде превърната в център за изкуство.
Въпреки че Гражданската инициатива бе просрочена с 1 година, председателят на Общинския съвет Савина Петкова обяви, че ще пусне предложението за гласуване, защото темата е важна.
Още: "Юбилей": Гимназията за сценични изкуства в Пловдив готви мащабна изложба на бивши ученици
Още: 19-годишен пловдивчанин извади Богоявленския кръст от Марица
"С Гарнизонна фурна се върнахме в изходна позиция. Тази подписка ни пречеше да стартираме каквото и да е там. Община Пловдив и Общинският съвет бяха достатъчно толерантни, за да дадат още една година за подписката и вече имаме ясно становище, че няма да се случи това, което предложи господин Миразчиев", заяви след гласуването кметът на града Иван Тотев. Той допълни, че в кулоарите на общинския съвет е получил идеи, които отново ще бъдат разгледани. "Имаме предложение за детски център, отново имаме и предложение от район "Западен" за парк, така че отново отваряме темата и до месец - до приемане на бюджета, ще видим какво решение ще се вземе", допълни кметът.
Още: Ремонт ограничава движението между Йоаким Груево и Кадиево
Още: Откриха напълно обновената и модернизирана сграда на училище в Пловдив
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пловдивчани честваха 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев
Още: Община Пловдив приема от днес документи за финансиране на проекти за развитие на културата
Бившата Гарнизонна фурна бе прехвърлена от Министерски съвет на община Пловдив в края на 2015-а година. Теренът включва общо 9 сгради, които са в окаяно състояние и бяха предвидени за събаряне. Още при приемането на обекта, от район "Западен", където се намира имота, бе обявено намерение да се изгради модерен парк, който да стане естествено продължение на Младежкия хълм. За целта бяха отделени 350 хиляди лева, с които да се съборят старите и опасни сгради. Точно преди стартирането на демонтажа обаче, художникът Емил Миразчиев се обяви публично срещу събарянето и настоя Гарнизонна фурна да бъде пробразувана в културен център. Гражданската инициатива поиска тези 350 хиляди лева за преустройство на основната сграда. То включваше инвестиции от 4 милиона лева в културно съдържание, а в облагородяване и ремонт - 1,5 милиона лева. Хората на Миразчиев искаха общината да предостави базата на символичен наем от 1 лв. годишно.
Кметът на район "Западен" Димитър Колев проведе серия от срещи с граждани, като дори направи и обществено обсъждане в намиращото се наблизо читалище. Освен това живеещите край Гарнизонна фурна внесоха подписка, с която поискаха инвестиционното намерение да се осъществи и на запустялото място да се изгради парк. Въпреки всичко, от общинската администрация дадоха шанс на гражданската инициатива и отложи събарянето на сградата с повече от година като даде възможност на общинския съвет да реши съдбата на спорния имот. Парите, предвидени за бутане, бяха пренасочени за други дейности в района.
Още: За довършването на зоопарка ще бъде създадено ОП „Зоологическа градина-Пловдив“
Още: В Пловдив откриха стенопис за 20-атата годишнина членство на България в НАТО