Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дълъг ли ще е пътят за блокирането на Сарафов или се връща старият модел в съдебната система? Анализ на АКФ

08 януари 2025, 08:27 часа • 934 прочитания

Ще бъде ли блокиран процесът за избор на нов главен прокурор - в лицето на единствения кандидат Борислав Сарафов, след като народните представители приеха на първо гласуване в Комисията по конституционни и правни въпроси на парламента законопроекти за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт? Вчера на ресорната парламентарна комисия бяха разгледани три законопроекта на "Възраждане", "Има такъв народ" и ПП-ДБ, които имат една единствена цел - блокиране и спиране на процедурата за избор на нов главен прокурор. Бившият прокурор Андрей Анкулов от Антикорупционния фонд (АКФ) заяви в студиото на bTV, че е рано да се каже дали ще бъде спряна процедурата по избор на нов главен прокурор, но предстои дълъг път.

Още: Първи успешен тест за бъдещата коалиция? На комисия ГЕРБ спъна избора на Сарафов (СНИМКИ)

Какъв е пътят за избора на Борислав Сарафов?

Още: Като че ли от избора на главен прокурор зависи цената на ракията, виното и хляба

Според Янкулов, повече от ясно е, че който и да е бил главен прокурор, правосъдната система и прокуратурата не се е ползвала с особено обществено доверие и отърсването от политическо влияние. Не може да се каже, че ако не е Сарафов, веднага ще се оправят проблемите в съдебната система, но много неизяснени неща останаха заради връзките му с "Осемте джуджета", изтъкна Янкулов. 

Според него от прокурорската колегия не могат да се очакват други номинации за избор на нов главен прокурор, различен от Борислав Сарафов. Това е едно удачно решение за връщане към стария модел на управление на съдебната система, изтъкна Андрей Янкулов. 

Янкулов разкритикува и работата на независимия ad hoc прокурор (назначен да разследва Борислав Сарафов) - Даниела Талева, че не е направила достатъчно обективни разследвания за връзки на Сарафов с Петър Петров-Еврото, Мартин Божанов-Нотариуса и казуса около "Осемте джуджета". Според него, за да има доверие в дейността на институциите, те трябва да си го заслужат и е трябвало да има повече прозрачност в дейността на работата на Даниела Талева. Най-същественото беше да се публикуват крайните актове за нейната работа, смята Янкулов. 

Още: Правен експерт: Ако искат да осуетят избора на Сарафов, трябва да действат в кратки срокове

Преподавателят по конституционно право доц. Орлин Колев се съгласи с тезата на Андрей Янкулов и също заяви, че е рано да се каже дали ще бъде спряна процедурата по избор на нов главен прокурор, тъй като предстои да минат законопроектите в пленарна зала на Народното събрание и след това на второ гласуване пак в Комисията по конституционни и правни въпроси. Колев не изключва кандидатурата на Борислав Сарафов за нов главен прокурор да е станала неприемлива за народните представители. "Пътят не е към реформиране на съдебната власт, а фигурата на главния прокурор в случая Сарафов не е определящият елемент за реформата в съдебната власт", коментира Орлин Колев. 

Според Орлин Колев ще се стигне дотам да се блокира избирането на нов главен прокурор, но Борислав Сарафов ще си остане изпълняващ функциите главен прокурор.

Още: Бивш вътрешен министър прогнозира: Ще изберат Сарафов, но Радев ще откаже да подпише указа

Първа успешна стъпка за коалиция?

Припомняме, че с гласовете на всички парламентарни групи ресорната комисия по конституционни и правни въпроси прие на първо четене трите законопроекта - на "Възраждане", ИТН и ПП-ДБ - за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които ще се позволи спиране на процедурата за избор на главен прокурор на единствения кандидат - изпълняващия функциите Борислав Сарафов.

Единствено законопроектът на "Възраждане" не получи подкрепата на депутатите от ДПС - Ново начало, които изненадващо подкрепиха останалите два проекта. Това означава, че ако парламентарните групи подкрепят и текстовете в цялост или след редакционните промени между двете четения и в пленарна зала, то ще бъде налично достатъчно мнозинство за приемане на новия Закон за съдебната власт. Припомняме, че след като Конституционният съд (КС) отклони исканията на ГЕРБ и ПП-ДБ да тълкува правомощията на Висшия съдебен съвет (ВСС) в края на миналата година, то опитът за прекратяване на процедурата за главен прокурор ще изисква приемане на промените в ЗСВ в изключително кратки срокове. Причината - процедурата по избор на новия обвинител №1 е насрочена за 16 януари.

Още: Ще скъса ли Борисов пъпната връв на "Момчето" в съдебната власт: Рамадан Аталай с обръщение към ГЕРБ

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес