Само дни, след като Пловдив отбеляза 134-тата годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия, друга годишнина днес го разделя. 75 години след 9 септември 1944 година датата се възприема по коренно противоположни начини от съвременниците. Пред паметника на репресираните от комунистическата власт на пл. "Стефан Стамболов" в Пловдив днес венец и цветя положиха група хора, попаднали сами или чрез родителите си в тази категория. Слово пред паметника изнесе бившия депутат от Великото народно събрание Юлий Славов, който определи периода като най-мракобесния в историята на България.
Още: Предсрочно пуснаха за движение реконструираната улица „Царевец“ в Пловдив
Още: Обещано и изпълнено: Кметът на Пловдив пусна за движение Бетонния мост
Има известен парадокс в местата и на двете коренно противоположни прояви. Паметникът на репресираните се намира точно до сградата на община Пловдив, която преди 1944 година е била известно време полицейски участък и в чиито мазета са ставали убийства на комунисти, сред тях Петър Ченгелов. Точно тия мазета обаче избра един друг велик депутат - Христо Марков - за разполагане на музей на репресираните след 1944. Проектът му отдавна е известен, но така и не намира подкрепа.
Още: Отличиха победителите в конкурса „Най-добър млад предприемач на Пловдив“
Още: Пускат утре движението по ремонтирания Бетонен мост в Пловдив
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатен градски транспорт в Пловдив в дните на Коледа и Нова година
Още: Безпрецедентно: Два дни безплатен градски транспорт в Пловдив по празниците
Братската могила пък, която до 1989-та година бе поддържана изрядно, отдавна е заключена и пустее, скулптурите вътре могат да се видят само през решетките. В същото време тя бе избрана за снимачна площадка на поредния филм от поредицата Doom от холивудски екип.