Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Освен че почти я няма, водата от чешмите в с. Кръстевич не става за пиене, а и никак евтина

23 юли 2021, 11:21 часа • 2394 прочитания

"Как се живее без вода през 21 век? Отговорът е прост, изключително трудно. Така съществуват от десетилетия жителите на пловдивското село Кръстевич през летните месеци. Надявайки се, че когато дойде водата, ще успеят да си налеят в нещо за елементарни нужди. Надявайки се, че утре ще дойде пак, макар за малко." Така започват своето писмо до медиите жителите на селото.

Още: Пускат утре движението по ремонтирания Бетонен мост в Пловдив

Още: Безплатен градски транспорт в Пловдив в дните на Коледа и Нова година

По думите им по режим трябва да има вода за час-два на ден, но понякога няма с дни. В селото има около 250 домакинства, по голямата част от населението са възрастни и самотни хора. А положението и животът им през лятото става нетърпим.

Освен че я няма, водата от чешмите в село Кръстевич не става за пиене, а в добавка не е и никак евтина 1,49 лв за 1 куб. м.

В селото има изградено изцяло речно водоснабдяване, което съществува от 1936 г. Поради недостиг на вода през летните месеци през 1984 г. е започнало изграждане на допълнително водоснабдяване от същия водоизточник и същото е въведено в експлоатация през 2004 г. Водата е с доказано влошени питейни, физико-механични и биологични качества, особено при гниене на шумата попаднала във вододайната зона и при обилни дъждове. Въпреки всичко, през летните месеци при продължително засушаване нивото на водата намалява и населението преминава на режим.

Още: Безпрецедентно: Два дни безплатен градски транспорт в Пловдив по празниците

Още: Кметът на Пловдив удостои посмъртно с Почетна значка изтъкнатия музикант Кеворк Мардиросян

През 80-те години на миналия век са предприети мерки за намиране на алтернативно решение, като се ползват и други водоизточници. На 3 километра югоизточно от селото е направен сондажен кладенец с дебит около 8 м/сек., която вода чрез довеждащ водопровод, помпена станция и пречиствателна станция да се добави към съществуващото съоръжение, но за съжаление само сондажът е изграден, всичко останало е теория.

И нещата се повтарят така от десетилетия. Всяко следващо лято положението става все по-нетърпимо, режимът е вода за 1-2 часа на ден, а понякога и през ден или два. Обещанията през последните години от страна на Общинска администрация на град Хисар и ВиК дружеството са за изграждане на проект и подсигуряване на финансирането му. Всеки път идвал представител на някоя от администрациите, обяснявайки на хората, че решение има и се работи по този въпрос и до тук, споделят още жителите на с. Кръстевич.

„Това лято нещата се повтарят. От 10 дни насам сме на режим по 1-2 часа на ден има вода, няма предоставена бутилирана вода за населението от страна на ВиК дружеството, докараха водоноска с вода едва, когато входирахме. В селото ни има около 250 домакинства, по голямата част от населението са възрастни и самотни хора. Положението е нетърпимо затова жителите се обединиха и направиха подписка адресирана до Областен управител на гр. Пловдив, ВиК гр. Пловдив, Общински кмет и Общински съвет гр. Хисаря с която се обръщаме за спешна среща и отговор за решаването на проблема ни.”, разказват жителите на Кръстевич.

Сега местните споделиха, че очакват обратна връзка от институциите след поредния опит да се реши проблемът им.

Още: Одеонa на Филипопол е отправна точка за нови туристически маршрути в Пловдив

Още: Община Пловдив спечели 2 милиона лева за стадион „Марица“

„При неглижиране на проблема ни ще се организира протест и ще затворим републиканския път, който минава през селото ни!”, заканиха се потърпевшите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес