Нова заповед на РЗИ-Пловдив отменя трансформирането на общинската МБАЛ „Св. Мина“ в изцяло COVID болница, съобщи на извънреден брифинг заместник-кметът Анести Тимчев, предаде репортер на Радио "Фокус"- Пловдив.
Съгласно нея лечебното заведение трябва да редуцира COVID леглата от 137 на 60, тъй като това е обемът, който към момента може да бъде обезпечен.
Със заповед на директора на РЗИ-Пловдив д-р Ваня Манчева в лечебното заведение трябва да бъдат разкрити единствено и само 60 на брой места за болни в средно тежко състояние, уточни Тимчев.
Към момента заетите легла с лежащо болни са 59. Продължава оборудването с медицинска апаратура, като днес беше получен респираторен апарат, произведен от фирма БТЛ, която има завод в Пловдив. Предстои да бъде дарена още медицинска апаратура. Междувременно бе разкрита и референтна лаборатория за PCR тестове за пациенти на общинските здравни заведения.
„Целта ни е с разкриването на лабораторията да улесним работата на болниците и по-бързото диагностициране, което е жизнено важно за някои пациенти“, сподели д-р Калин Калинов и подчерта, че продължава кадровото и техническо обезпечаване на болницата.
Той припомни, че Община Пловдив е изпълнила всяка една заповед на РЗИ по разкриване на болнични легла, като за целта военните в града също осигуриха такива.
„И двете общински болници са подсигурени с лични предпазни средства за медицинските специалисти, които са на първа линия в борбата с COVID-19. По отношение на МБАЛ „Свети Мина“ се работи за подобряване на техническата и кадрова обезпеченост. Необходими са още 4 лекари и 12 медицински сестри, които да обгрижват болните“, посочи д-р Калин Калинов. Той припомни, че още преди няколко месеца е изразил мнение, че МБАЛ „Свети Мина“ не отговаря на изискванията да бъде инфекциозна болница: местоположението ѝ не е подходящо, не разполага с достатъчно оборудване и персонал, липсват няколко входа за пътникопотока, няма паркинг и т.н. Въпреки това Община Пловдив е направила необходимото за превеждане на болницата в необходимия работен режим.
Според заместник-кмета Анести Тимчев продължава усилената работа по привличане на квалифицирани медицински специалисти и преговорите с НЗОК за увеличаване на лимитите на болницата, като за целта е подготвен специален доклад, който да бъде обсъден с представители на Националната и Регионалната здравноосигурителни каси.
В момента 8 болници, от които 6 частни, поемат тежките случаи на COVID-19 в Пловдив. Има общо 90 интензивни легла, като болниците поемат и случаи извън Пловдив. Притесненията са за интензивните легла в града, коментира областният управител Дани Каназирева малко по-рано днес.
Най-вече в УМБАЛ „Свети Георги” има ангажирани доброволци, както и в „Свети Мина”. Доколкото знам, и в частните болници ползват специализанти, каза Каназирева пред БНТ.
Работим върху подобряването на организацията, но напрежението е огромно, подчерта областният управител.
От 2652 пациенти, минали през болнични лечение в Пловдив от началото на пандемията, над 800 са били поети от УМБАЛ „Свети Георги”.