Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Есенният панаир на занаятите в Пловдив събира майстори от цяла България

24 септември 2015, 14:49 часа • 5415 прочитания

Над 50 занаятчии от цялата страна разпънаха шатри по калдъръмените улички на Стария Пловдив, информира Topnovini.bg. До неделя, 27 септември, те ще представят тънкостите на около 20 занаята в рамките на Есенния панаир на занаятите, който бе открит в Града под тепетата днес.

"Искрата, която запалихме преди години, вече е голям огън, който се разраства из цялата страна. Няма събитие, на което майсторите да не желани гости, а Старият град е прекрасно място, в което нашите занаяти се вписват отлично", заяви на старта на събитието председателката на Регионалната занаятчийска камара Тони Симидчиева.

Симидчиева си пожела панаирите на занаятите да стават все по-богати и по-пъстри и се обърна специално към пловдивчани: "Поканете вашите приятели, за да споделим този празник с повече хора".

"Хубаво е, че на всяко събитие идват все повече занаятчии от цялата страна. Това ни дава кураж, че - когато чуваме как губим традициите си, това не е вярно. Традициите са тук, хората са тук и те ги развиват заедно", сподели и зам.-кметът по култура Стефан Стоянов, подкрепил идеята за Панаир на занаятите още от самото начало.

"Пловдив е един от най-старите градове на Европа, има хилядолетна история и преплитащи се култури, но Пловдив става и все по-голям център и пазител на българската култура и самобитност", заяви още той.

Още преди официалния старт на панаира започна и състезанието по плъстене в пространството край Лапидариума в Стария град, предаде репортер на Пловдив Topnovini.bg. Участничките са десет на брой от цялата страна.

Плъстите са в основата на Есенния панаир на занаятите тази година, припомни Тони Симидчиева.

"Надпреварата ще премине в два етапа. Единият е изработка на килим по заданиена на Етнографския музей. Жребий вече определи кой какъв килим ще работи. Всичко, което бъде изработено, ще бъде подарено на Етнографския музей", разказа Симидчиева.

Тя поясни, че втори етап е изработка на изделие по желание. Тук всеки от участниците ще работи това, в което смята, че е най-добър и с цветове и багри, каквито сами изберат.

В следващите 4 дни майсторките ще работят от 9 до 18 часа. Награждаването ще е в неделя, 27 септември, в 13 часа.

Ще има традиционните първа, втора и трета награда на журито, както и награда на публиката, награда на колегиума и индивидуални награди на занаятчии, впечатлени от отделни елементи в творческите изработки.

Това е най-старият текстил, който е познат на човечеството, разказа за Симидчиева за финал и припомни, че има плъстени изделия, съхранявани от над 2500 години.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес