1/3 от читателите на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив са мъже, а 2/3 са жени.
Това каза за Радио „Фокус“ – Пловдив Димитър Минев, директор на културната институция. По думите му няма обяснение за този феномен, свързан с неравноправието на половете сред читателите.
„Вероятно жените са по-склонни към романтизъм или към депресия и търсят спасение чрез книгата. Вероятно пък мъжете са по-ангажирани с бизнес или с работа и им остава по-малко време за романтика. Това е факт, посочен от статистиката“, коментира Минев. Той обясни, че читателите, които идват в Народна библиотека „Иван Вазов“, са в широкия диапазон. „Ние имаме и Детски отдел, тоест обхващаме поколенията от деца до възрастни читатели. Всяка година правим класация за „Читател на годината“. За 2016 година имаше такъв читател и той е на възраст над 65 години. Трябва да се отбележи, че има и много млади читатели. Подгласничка за победител в класацията „Читател на годината“ за 2016 година беше едно 2-годишно момиче, което заедно с майка си ходи непрекъснато в Детския отдел и проявява изключителен интерес към книгите. Ние по никакъв начин не категоризираме читателите си според възрастта им. Полагаме изключително големи усилия за това да направим библиотеката, както и заниманието четене интересни за малките деца“, посочи директорът. Според Димитър Минев има едно поколение, което е изгубено за книгите.
„Това е поколението в продължение на 10 години, което е расло при промените след 90-те години. В целия този период, поради ред причини, отношението към книгите беше много различно, дори отрицателно. И сега тези същите хора, които тогава са израснали без присъствието на такъв приятел до себе си, са вече родители. Разбира се, че не би могло да се очаква от техните деца да бъдат близки до книгите, при положение, че те самите нямат това отношение. Затова ние сме се насочили към директна работа с децата чрез училищата в Пловдив. Изключително активно работим с тях и правим така, че Детският отдел на библиотеката да бъде много достъпен за тях. Съвсем скоро, само преди около две седмици, организирахме Нощ на литературата в Детския отдел. Най-хубавото нещо е, че имаше много доброволци, ученици и малки деца, които стояха до 22:00 часа, за да четат, гледат и да се занимават с литература. В това събитие имаше и новозаписали се читатели“, разказа Минев. Той посочи, че е важно от една страна да се направи Народна библиотека „Иван Вазов“ достъпна, а от друга страна предлаганите от нея услуги да бъдат адаптирани към това, което сега искат младите хора, децата и възрастните.
„Това е един много широк диапазон и комплексен подход, защото е свързан с отношението на тези, които работят вътре в библиотеката, а и с интериора, който ги заобикаля. В края на 2016 година вече имаме направени подобрения и размествания в читалните. Променена е настилката в две от читалните. Тя вече е с антибактериално и антисептично покритие, което помага на хората и ги спасява от книжния прах, а той е голямо бедствие за библиотеките. В много посоки и много направления се опитваме да бъдем във фокуса на интереса и вниманието на хората. Това е единствения начин да се запазим“, коментира Димитър Минев.