С научни форуми, фестивали, екоакции, спортни състезания, пленери, изложби и други прояви утре, 29 юни, ще бъде отбелязан Денят на река Дунав в селищата от българското поречие. През тази година се навършва четвърт век от подписването на Конвенцията за сътрудничество при опазването и устойчивото използване на голямата европейска река, съобщи Басейнова дирекция „Дунавски район“ в Плевен.
Още: Кметът на Плевен посрещна делегация от побратимения град Бурса
Още: Община Плевен къса с общинската фирма „Паркстрой“
На научна конференция в столицата ще бъдат представени изследвания и проекти, свързани с устойчиво управление на водите в Дунавския басейн.
Видинчани са си организирали фолклорен фестивал, посветен на Дунав. В Русе ще се проведе природен триатлон, в Тутракан – регата, а в Силистра – фестивали на китарата и уличните изкуства.
В средната част от българския участък на голямата река са организирани най-много празнични събития. В Козлодуй и Никопол ще има фестивали на рибата. В Оряхово ще рисуват върху речни камъни. В Белене по традиция празникът продължава и на 30 юни. За беленчани са организирани състезания по улов на риба и по кулинарен майсторлък и детски забавления на брега на Дунав. В Гулянци ще има викторина, посветена на европейската река. В село Байкал са подготвили традиционни ритуали.
Още: Плевен се преклони пред личността и делото на Апостола на Свободата
Още: Община Плевен ще изгради нов Дом за възрастни хора в Бохот
Темата на речния празник тази година е „Бъди активен за по-безопасен Дунав“. В рамките на кампанията за 29 юни се провеждат и екологични акции за почистване на река Дунав от пластмасовите отпадъци. В Козлодуй почистването ще е на 28 юни, а в Долни Вадим – на другия ден, съобщиха още от Басейновата дирекция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Партньорство на Плевен дава възможност на ученици да придобият кулинарни умения
Още: Изложение на българските университети и колежи отваря врати за трети път в Плевен