Нов фестивал в Плевен представя науката и технологиите по забавен и атрактивен начин. Успех на Първия фестивал на науката, организиран от Средно училище „Иван Вазов“ в града за Деня на народни будители – 1 ноември, пожела кметът д-р Валентин Христов. Той и заместник-кметът с ресор „Хуманитарни дейности“ Елина Димитрова бяха сред гостите на събитието, заедно с началника на Регионалното управление на образованието Албена Тотева, Галина Станимирова – директор на териториалното поделение на НОИ, директори на образователни институции, представители на Лайънс клуб Плевен – Мизия, родители.
Още: Плевен с цветя за 84 години от рождението на незабравимия Емил Димитров
Още: Атракциони за малки и големи посрещат плевенчани и гости на града за празниците
„Всяка година за Деня на народните будители поднасяме венци и цветя. Този път за празника организирахме и Първи фестивал на науката, в който се включват 80 наши ученици. Фестивалът е насочен към откриването и подкрепата на млади таланти в областта на stem науките, които са вдъхновени да създават, експериментират и творят“, сподели директорът на училището Ганка Нинова. Идеята е децата да учат забавлявайки се и така да откриват магията на науката и технологиите, сподели и Преслав Гайдарски - председател на Обществения съвет в учебното заведение.
Общо 30 проекта, подготвени от учениците от СУ „Иван Вазов“ – Плевен, бяха представени в тематични кътове в салона на училището. Началото на фестивала също бе атрактивно, както и проектите на участниците – гостите бяха посрещнати с танцов поздрав от мажоретния състав „Еуфория“ при учебното заведение с участието и на роботи. Последва представяне на всеки проект, като привилегията да бъдат първи получиха най-малките - учениците от 1 - 4 клас. Те изстрелваха балони, строяха кули, демонстрираха как се променя плътността на водата, показаха различни експерименти. След тях своите идеи представиха учениците 5 - 7 клас, след което и участниците от 8 - 12 клас. Всеки проект бе оценен от компетентно жури, като на финала най-интересните научни идеи бяха отличени с награди.
Още: Ръководството на община Плевен проведе среща с екип от „Софийска вода“
Още: Професионалната гимназия в Плевен се похвали с нов учебен кабинет по електротехника
ОТЛИЧЕНИ ПРОЕКТИ
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
УЧЕНИЦИ 1 - 4 КЛАС: Третото място е за два проекта - „Електрическо задвижване“ /екип в състав Симеон Асенов, Даниел Дерешки, Владислав Тончев от 4г кл., научен ръководител Магдалена Димитрова/ и „Геометричните фигури във вихъра на науката и изкуството“ /екип в състав Мартина Петрова, Елена Петкова, Сиана Петкова, Ева Иванова, Белен Братанова от 4в клас, научен ръководител Михаела Христова/.
Втората награда е за три проекта - „Мечтата за Марс“ /Михаела Стоичкова от 2 кл с ръководител Надя Тодорова/, „Машината за Челябишин“ /Борис Ханджийски, Красиян Бекярски и Йоан Димитров от 4б кл. с научен ръководител г-жа Нейкова/ и „Гравитация Александровата в движение: Експерименти с Gravitax“ /Дария Декова, Мирела Димитрова и София Александрова от 3 кл. с ръководител Людмила Ванкова/.
Първото място в тази възрастова група е за проектите „Роботизирана ръка“ /екип в състав Стефан Терзиев, Мартин Георгиев от 3 кл. с ръководител г-жа Личева/, „За хората и звездите – една история от малкия принц“ /екип в състав Мария Христова, Виктория Тодорова, Ева-Мария Ницова, Лорен Петров и Мартин Ангелов от 2 кл с ръководител г-жа Ницова/ и „Магнетичният свят на растенията“ /екип в състав първокласниците Сияна Нанкова, Деа Вълчева, Владимир Вълчев, Стефани Петров и Арас Мехмедов с ръководител г-жа Лишкова/.
Още: Фолклорен ансамбъл „Нашенчета“ – Плевен на 65!
Още: Електрохолд оборудва учебен кабинет по електротехника в Плевен
УЧЕНИЦИ 5 - 7 КЛАС: Третото място е за проектите „Тиквеното пътешествие из паралели и меридиани“ /Веселка Ковачева, 5 кл./, „Да построиш Азия“ /Борислав Стоичков, 5 кл./ и „Физика на щангата“ /Росица Ангелова, Пламена Илиева, Рая Манчева от 5 кл./
Второто място в тази възрастова група е за проекта „Работа с модулни конструктори Infento“ /екип в състав Венелин Бъчев и Доротея Минкова от 6а, Никол Георгиева 6ж, Боян Василев 7а и Владимир Спасов 7ж с ръководители Тони Демирашков и Петя Атанасова/.
Първото място е за проекта „Аквасфера“ /екип в състав Стефан Стефанов и Жана Постълуейт от 6а кл. с ръководител Калина Ангелова/.
УЧЕНИЦИ 8 - 12 КЛАС: Трето място за проекта „Физика в спорта боулинг“ /Валентин Трифонов, 10г кл./.
Второ място е присъдено на проекта „MathCore“ /Мирослав Борисов, Мартин Йотов и Стиан Симеонов от 10г кл. с ръководител Йончо Йончев/.
Първата награда е за проекта „Енергия от бъдещето: Водородно задвижване в действие“ /Теослав Гайдарски, 9 кл./.
Връчени бяха и награди за „Супер STEM клас“ на класа с най-много участници в събитието. Носители на това отличие станаха 4г, 4б и 4в клас.
Всички преподаватели, помогнали на младите изследователи в реализирането на научните проекти, получиха сертификат за „STEM вдъхновител“.
Идеята на организаторите на Първия фестивал на науката е той да стане ежегоден, като в следващите му издания да бъдат поканени и деца от други училища, готови да покажат своите научни знания.
Още: Кметът на Плевен проведе среща с генералния консул на Турция