Провеждане на Римски фестивал „Легионите на Мизия“ - Плевен, част от 19-то издание на Фестивал на античното наследство „Орел на Дунава“, съвместно с общините Долна Митрополия и Гулянци; Национално надиграване по български народни танци за любители; домакинство на „Дни на Балканската култура“; Пролетен празник в парк „Кайлъка“ със забавления за цялото семейство; провеждане на първи по рода си у нас Национален фермерски пазар. Това са част от проявите, включени в Програмата за развитието на туризма в община Плевен за 2025 година. Програмата бе представена пред Общинския съвет и приета с 36 гласа „за“ от присъстващите в залата общински съветници, един гласува против.
Годишната програма
Годишната Програма за развитие на туризма в общината е разработена в съответствие със Закона за туризма и всички съпътстващи го поднормативни актове. Основана е на Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма в България за периода 2014 - 2030 г., Стратегическия план за развитие на културния туризъм в България и Стратегията за развитие на туризма в община Плевен за 2024 - 2030 г. Преди обсъждането в Общинския съвет, документът е разгледан и приет от общинския Консултативен съвет по въпросите на туризма, който включва директори на културни институти, на образователни и научни институции, управители на туристически агенции и хотели, както и експерти от общинска администрация.
Основна задача на Програмата е да се разшири и разнообрази туристическото предлагане в общината чрез развитие на съществуващи и създаване на нови туристически продукти, и чрез организиране на поредица от събития.
За подобряване на техническата инфраструктура, довеждаща и обслужваща туристическите обекти, ще бъдат поставени указателни табели на стратегически места в града и в зони с висока посещаемост. Информационни билборд пана ще бъдат поставени и на входно-изходните артерии на града. Ще започне и поетапно обновяване на съществуващите екопътеки в общината.
Част от програмата е провеждането на Римски фестивал „Легионите на Мизия“ - Плевен, в рамките на 19-ото издание на Фестивал на античното наследство „Орел на Дунава“, съвместно с общините Долна Митрополия и Гулянци. В него ще участват представители от България, Италия, Румъния, Сърбия, Испания и Великобритания, които ще пресъздадат сцени от исторически събития, обичаи и традиции от римската епоха. Първият ден на фестивала ще се проведе в Плевен с атрактивни работилници за деца и възрастни, демонстрации на древни занаяти и бойни умения, както и военни възстановки. Вторият и третият ден ще обхванат историческите обекти Колония Улпия Ескус (с.Гиген) и Ад Путеа (с.Рибен).
Плевен ще бъде домакин и на „Национално надиграване по български народни танци за любители“, като очакванията са в регионалното издание на събитието да се включат танцови школи от Видин, Враца, Монтана и Ловеч. Ще бъдат организирани и „Дни на Балканската култура в Плевен - 2025 г.“ с представяне на културните традиции, изкуство и бит на градовете Браила (Румъния), Бурса (Турция), Битоля (Северна Македония), Волос (Гърция), Горни Милановац (Сърбия) и Кавадарци (Северна Македония) и Плевен (България). Пролетен празник в парк „Кайлъка“ ще предложи през м. април забавления и активности за цялото семейство.
Дни преди празничният за Плевен 15 май градът ще бъде домакин и на Национален фермерски пазар. Събитието е планирано за 10 и 11 май в началото на парк „Кайлъка“, като обедини производители на традиционни български храни, био продукти, здравословни храни, цветя и растения. Ще има и съпътстваща културна програмата с участието на фолклорни състави, представители на читалища, детски градини и училища.
Годишната Програма за развитието на туризма в общината включва и работа по нови исторически маршрути, развитие на винен и кулинарен туризъм, развитие на здравен (медицински) туризъм, приключенския и еко туризъм.
Предвижда се и създаване на туристическо лого на Плевен, каквито имат световноизвестни туристически дестинации и утвърдени български градове като Пловдив, Варна, София, Русе и др. За изработване на логото ще бъде обявен конкурс, в който ще могат да участват както професионални дизайнери, така и любители. Конкурсът ще бъде проведен по предварително зададени критерии, свързани с уникалност, иновативност, в съответствие с идентичността на Плевен.
Планираните финансови средства за реализиране на дейностите от Програмата за развитие на туризма на община Плевен за 2025 г. са на обща стойност 220 000 лв.