С най-важните въпроси от дневния ред на Плевен запозна Георг Спартански Министър-председателя Бойко Борисов, Вицепремиера Томислав Дончев и Министъра на финансите Владислав Горанов на среща, състояла се на 17 юни в правителствената сграда. За резултатите кметът информира на пресконференция.
Състоянието на природния парк „Кайлъка” – любимо място за отдих на плевенчани, беше първата тема на разговорите. От близо 20 години поради липса на средства не се поддържат зелените пространства, няма организирано сметосъбиране и сметоизвозване, както и алейно осветление, в лош вид са инфраструктурата, детските площадки, съоръженията за спорт на открито, информирах по време на срещата, като подчертах, че всичко това буди справедливото недоволство на гражданите, разказа Георг Спартански. За решението на проблема предложих три варианта, които бях изпратил по-рано в писмо до екоминистъра Емил Димитров, а именно: създаване на държавно предприятие за стопанисване на парка; ежегодно отпускане на средства на Областната администрация за качествена поддръжка или прехвърляне собствеността на Община Плевен, която със собствени средства и държавен ресурс да се грижи за доброто състояние на „Кайлъка”.
Като най-целесъобразен беше определен третият вариант, с решението на който премиерът се ангажира в срок от няколко седмици, разказа кметът.
Подкрепа срещнах и относно изграждането на обходен път от строящата се магистрала „Хемус” в частта между Плевен и Ловеч в посока град Русе. Строителството му ще позволи да се изведе трафикът на тежка техника от Плевен, да се намалят вредните емисии и шумът, посочи Георг Спартански. Изразих отрицателно становище на предложените миналата година на среща в Областна администрация проекти на Агенцията за пътна инфраструктура, защото те предвиждаха обходният път да минава край парк „Кайлъка”, което е немислимо от екологична гледна точка. Тогава предложих вариант за по-дълъг път. По време на срещата получих уверение, че този вариант е възприет като най-целесъобразен и вече се работи по проектирането му. Пътят ще е дълъг около 20 км, а приблизителната му стойност ще е около 120-140 млн. лева., поясни кметът.
Поставих въпроса и за недовършената спортна зала на мястото на бившата колописта, която се изгражда с държавни средства. Досега са вложени 2 млн. лева за полагане на фундамента. Предвид последиците от епидемията и недостига на финансови средства представих виждането си залата да се препроектира, като се намалят в границите на допустимото параметрите й, което ще намали и разходите за доизграждането й. И това предложение беше одобрено от премиера и членовете на кабинета, информира още Георг Спартански. Разбиране беше проявено и по повод четвъртото ми предложение – с държавни средства, по предварителни разчети в размер на около 4 млн. лв., да бъдат ремонтирани 21 плевенски улици. За четирите години от първия ми мандат със собствени средства и с европейско финансиране основно бяха реновирани 54 улици, но това не е достатъчно за град като Плевен, който е център на Северна България и седми по големина в страната, подчерта още кметът на срещата с медиите.
Правителството ще обсъди и този въпрос, надявам се на положително решение, каза в заключение Георг Спартански.