На 19 февруари, в качеството си на възложител и представляващ Общината кметът д-р Валентин Христов отправи едномесечно предизвестие до Дамянка Владимирова като управител на общинската фирма „Паркстрой“ ЕООД за прекратяване на сключения между дружеството и Общината договор. Подробности във връзка с предприетите действия бяха огласени днес на пресконференция в Пресклуба на БТА – Плевен, от ръководството на Общината и представители на групите в Общинския съвет.
Участие в пресконференцията взеха д-р Валентин Христов – кмет на Община Плевен, Маргарита Бахнева – заместник-кмет „Финансово-стопанска дейност“, и Калоян Къдрийски - заместник-кмет „Строителство и контрол“. От страна на Общинския съвет в пресконференцията се включиха Емил Пеев /Група ПП ГЕРБ/, Генади Тодоров /група общински съветници от Коалиция „БСП за България“/, Бойко Тодоров / Група „Левицата!“/, Данаил Раденцов и Захари Дончев /Група „Възраждане за Плевен“/, Росен Височков /Група общински съветници „Бъдеще за родината“/, Светослав Доков /Група общински съветници на „Алтернатива на гражданите“/, Димо Дешев от ИТН.
Още: Плевен се преклони пред личността и делото на Апостола на Свободата
Д-р Валентин Христов, кмет на Община Плевен:
„За нас това беше трудно решение, обмислено и продиктувано от случващото се в последните четири месеца, още повече, че заложници на тази абсурдна ситуация са работниците във фирма „Паркстрой“. Един човек в лицето на г-жа Дамянка Владимирова, чийто мандат като управител отдавна е изтекъл и има решение на Общинския съвет за провеждане на конкурсна процедура, след която тя не беше избрана, отказва да напусне поста и използва всякакви административни похвати, за да печели време и да протака отстраняването си“, заяви д-р Христов. Той изнесе и конкретни факти за нереално високи цени, които Община Плевен е принудена да плаща на „Паркстрой“ по силата на 5-годишен договор, сключен на 01.03.20022 г. с предмет на дейност поддържане на зелените площи, дървесната и храстова растителност и паркоустройство на територията на общината. В същото време състоянието на града видимо не отговаря на сумите, които се превеждат на фирмата от общинския бюджет.
„Със свое Решение № 435 от 2024 г. Общинският съвет освобождава от длъжността управител, но не и от отговорност, г-жа Владимирова. Решението е прието с 38 гласа „за“ и 1 „въздържал се“. Г-жа Владимирова обжалва това решение пред Административен съд – Плевен. Същият с определение от 03.12.2024 г. оставя жалбата ѝ без разглеждане с мотив, че решението на Общинския съвет не е административен акт и не подлежи на контрол по законосъобразност. Последва частна жалба от г-жа Владимирова пред Върховния административен съд, който с определение от 14.01.2025 г. остави в сила определението на АС - Плевен. Решението на ВАС не подлежи на обжалване. Логично следва, че по отношение на г-жа Владимирова е налице влязъл в сила акт на съда, респективно - влязло в сила и решение на Общинския съвет за освобождаването ѝ от длъжността управител на „Паркстрой“. Въпреки това, г-жа Владимирова отказва да напусне поста си и към момента спира вписването на новоизбрания управител на дружеството в Търговски регистър. Затова, поставен в ситуацията да работи с управител, който Общински съвет е освободил от длъжност, ръководният екип на Община Плевен избира предвидената в договора от 2022 г. възможност и отправя едномесечно предизвестие за прекратяването му“, заяви д-р Христов. Посочени бяха и други конкретни причини за предприетото крайно действие от страна на Общината:
- На първо място - нереално високите цени по сключения в предходния мандат договор с изключително дълъг срок от 5 години – няма договор по друга обществена поръчка с такъв срок;
Още: Община Плевен ще изгради нов Дом за възрастни хора в Бохот
- Нереалните количества работа, актувани като извършени, които в комбинация с високите цени излизат на общинския бюджет само за 2 години и 10 месеца сумата от 8 милиона и 200 хиляди лв. „Това е огромен финансов ресурс, срещу който Плевен би трябвало да блести от чистота, но реалността е друга – градът е мръсен“, заяви д-р Христов. Като проблем бе отчетен и слабият контрол, упражнявам от Общината в лицето на отдел „Екология“, в резултат на което, считано от днес, от поста е освободен началникът на отдела;
- На трето място, но не и по важност, са неизпълнените дейности по възлагателни писма на Община Плевен към „Паркстрой“ - видни са все още неизвозените клони от бурята през м. май 2024 г.
За финансовите измерения на проблема с „Паркстрой“ говори заместник-кметът Маргарита Бахнева:
„Д-р Христов обяви 8 200 000 лв., които са изплатени на „Паркстрой“ за времето от сключването на договора през месец март 2022 г. до януари тази година, съответно за 2022 г. – 2 086 000 лв., за 2023 г. – 2 917 000 лв. и за 2024 г. – 2 885 700 лв. Коректността изисква да кажа, че изплатените суми възлизат на 7 600 000 лв., 593 000 лв. са фактурирани, но са неразплатени от Общината. Ясно искам да заявя: Няма да останат неразплатени суми към общинското дружество „Паркстрой“ и всички работници, които в тази ситуация са косвена жертва, ще получат възнагражденията си. Община Плевен няма проблем да изплати дължимата сума, но причината да не го прави, не е финансова. Решението на ръководството на Общината да не изплаща дължимото към дружеството към момента е, че правомощията на управител се изпълняват от лице, което е освободено от тази длъжност с влязло в сила решение на Общински съвет – Плевен. Не съществува възможност да положа подписа си на платежен документ за шестцифрена сума и да я изплатим на търговско дружество, което се представлява от управител, чиито правомощия са отнети с влязъл в сила акт на собственика на капитала – Общинският съвет. В този смисъл декларирам готовността на Общината незабавно да заплати дължимите суми в момента, в който г-жа Владимирова изпълни решението на Общинския съвет да бъде освободена като управител“.
Още: Партньорство на Плевен дава възможност на ученици да придобият кулинарни умения
Деловодна съдебна справка показва, че от бюджета на общинската фирма към момента вече са похарчени почти 40 000 лв. за съдебни разноски и адвокатски хонорар, като в същото време работници стоят без заплати.
Относно цените по действащия с „Паркстрой“ договор информация представи заместник-кметът Калоян Къдрийски:
„Проблемите при изпълнението на този договор идват от завишените единични цени по основни дейности, невъзможността за контрола им, което води до разходване на голям публичен ресурс с незадоволителни крайни резултати. Често повтаряеми като изпълнение в годината основни дейности са разбити като единични цени в няколко пера, които първо са сборувани в пъти по-високи от пазарните им стойности, и второ - контролът им на практика е трудно осъществим. Ще посоча като пример рязането на клони с моторен трион – веднъж това ни се калкулира на брой отрязани клони, след това на цена за брой събрани клони и накрая още веднъж – за товарене и извозване. По същия начин стои и въпросът с рязането на храстите, както и с поддръжката на парковата мебел – ремонтът на дървените скари като цена е по-скъп от доставка и монтаж на нова пейка по пазарни цени от търговската мрежа в страната. Това са само част от дейностите, които трябва да претърпят коренна промяна. Поддържането на зелените и зацветени площи и др. стоят по същия начин. Смятаме за нецелесъобразно публични средства да се възлагат и отчитат по заложените в договора клаузи“.
Присъстващите на пресконференцията общински съветници заявиха категорична подкрепа за действията, предприети от Община Плевен спрямо фирма „Паркстрой“ и г-жа Дамянка Владимирова, както и позиция за преобразуване на общинското дружество в общинско предприятие.
„Цялата тази абсурдна ситуация може да приключи с една достойна постъпка от страна на г-жа Владимирова“, заяви кметът д-р Валентин Христов.