Реализирането на съвместни инициативи, с които да се популяризира историческото наследство в региона, обсъдиха по време на среща кметът на Община Плевен д-р Валентин Христов и кметът на Община Долна Митрополия Поля Цоновска. Те имаха възможност да разговарят по темата по време на среща по антична история, провела се в Посетителския център при римската крайпътна станция „Ад Путеа“ край село Рибен, където двамата бяха гости. Събитието бе организирано по повод отбелязване на една година от откриването на центъра и финал на проекта „Популяризиране на историческото антично наследство от територията на село Рибен“, изпълняван от местното читалище "Харалампи Георгиев - 1915". Инициативата е част и от дейностите на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни за превенция на риска от насилие чрез изкуство, култура и история.
Още: Потребителите на Домашния социален патронаж в Плевен получиха индивидуални пакети
Какво планират двете общини?
Още: Ледената пързалка в Плевен отваря до дни
„Нашата идея е заедно с община Долна Митрополия да организираме съвместни инициативи, чрез които да популяризираме историческото наследство в региона. На територията на Плевен се намира античната крепост „Сторгозия“. Мястото е изключително интересно и дава възможност за организиране на исторически възстановки по примера на Фестивала за античното наследство "Орел на Дунава". Тази година за първи път той се проведе на две места в област Плевен – римския кастел "Ад Путеа" при село Рибен и колонията "Улпия Ескус" край село Гиген. Намеренията ни са това партньорство да се разшири и следващото издание на фестивала да бъде по-мащабно и да включва и Плевен“, посочи д-р Валентин Христов.
Още: Безплатен и с удължено работно време ще е транспортът в Плевен навръх Нова година
„Двете общини имат обща история, общи исторически ценности, които трябва да опазим и развиваме. В тази връзка се надявам, че следващата година част от фестивала ще бъде и крепостта „Сторгозия“ в Плевен. Мисля, че с общи усилия имаме възможност да популяризираме нашето историческо наследство и по този начин да привличаме туристи по примера на съседни държави. Ще се радвам да получим подкрепа и от други общини в района ни, защото в тази мисия всички сме една цяло“, заяви и кметът на Община Долна Митрополия Поля Цоновска. В разговора по темата се включи и председателят на Общински съвет – Долна Митрополия, Петър Петров, който също подкрепи идеята Плевен да стане част от фестивала с възстановка, проследяваща пътя на император Траян по тези земи.
По време на инициативата в с. Рибен д-р Валентин Христов и Поля Цоновска присъстваха и на възстановка за финал на проекта „Популяризиране на историческото антично наследство от територията на село Рибен“. Представени бяха автентични римски рецепти, децата рисуваха римски легионер, центурион, трибун, въоръжението на римските воини, моменти от живота на хората от античността и други. Атрактивна част от урока бе и римска клетва, представена от група за исторически възстановки.
Още: Благотворителен базар в Коледното градче на Плевен събира средства за лечението на учителка