Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Момчил Неков: Медът трябва да е чувствителен сектор при търговските споразумения на ЕС с трети страни

07 февруари 2019, 12:48 часа • 2639 прочитания

"Един от проблемите на пчеларството, за които не се говори много в България, е вносът на некачествен мед от трети страни като Украйна, Китай, Аржентина. Европейският парламент гласува да има безмитен внос на количества мед от Украйна към ЕС. А българският мед залежава. Тук не говорим за конкуренция на база качество, а на база количество. Така се подбива цената на нашия мед. Медът трябва да се смята за чувствителен сектор в търговските споразумения, които ЕС сключва с трети страни". Това заяви в Плевен евродепутатът Момчил Неков при откриването на международното пчеларско изложение в града.

Още: Плевен се преклони пред личността и делото на Апостола на Свободата

Още: Община Плевен ще изгради нов Дом за възрастни хора в Бохот

Според него по този начин и България, и ЕС ще бъдат защитени от нелегален нискокачествен внос и неоправдана конкуренция. Със сегашното законодателство вносителите могат да смесят 99% китайски мед с един процент български, но на етикетите това съотношение не се посочва – пише само, че е смес на европейски и извън европейски мед. Това трябва да се промени, за да знаят какво консумират потребителите, смята евродепутатът.

"Много добре знаем какви са проблемите на пчеларството, особено в Северна България. От една страна това е пашата пчелите - трябва да има повече медоносни земеделски култури. От друга страна трябва да се върви към използването на нехимични вещества в пчеларството. Да има сътрудничество между различните лаборатории и научни изследвания на европейско равнище, за да се открият препарати, които не влияят върху здравето на пчелите", каза още Момчил Неков.

Неков повтори за пореден път позицията си, че иска медът да влезе в програмите за обвързана подкрепа по Общата селскостопанска политика (ОСП) и че ЕП също е на тази позиция.

Още: Партньорство на Плевен дава възможност на ученици да придобият кулинарни умения

Още: Изложение на българските университети и колежи отваря врати за трети път в Плевен

84% от растителните видове и 76% от производството на храни в Европа зависят от опрашването от пчели. В икономически изчисления това са 14,2 милиарда евро годишно

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ангел Атанасов
Ангел Атанасов Отговорен редактор
Новините днес