Плевен е в тежка водна криза, която е резултат на ограничените количества валежи, но и системното нехайство за проблемите с водоснабдяването. Застрашени са хората и работата на Университетска болница “ Д-р Георги Странски”, което би могло да доведе до рискове за здравето на работещи и пациенти.
Още: Там са ходили библейски царе: археолози откриха изгубена резиденция на цар Давид
Още: Община Плевен организира традиционния Богоявленски ритуал за хвърляне на кръста
Това написа в профила си във Фейсбук бившият министър на икономиката и индустрията, и настоящ депутат от Плевен от ПП-ДБ Богдан Богданов. Той отбелязва, че безводието в Плевен мъчи жителите на града вече четвърти месец.
Богданов и екипът му изброяват конкретните стъпки, които са предприели за справяне с бедственото положение, цитираме:
Още: Ледената пързалка в Плевен отваря до дни
Още: Благотворителен базар в Коледното градче на Плевен събира средства за лечението на учителка
Още: Екоминистърът на воден режим: Събирам дъждовна вода - обяснение за общото безхаберие
- Вода за питейни нужди на пациенти и персонал на болницата - с помощта на наши съмишленици, бизнеси и лични средства започваме да доставяме бутилирана питейна вода. Първите количества ще пристигнат още тази седмица.
- Осигуряване на диспенсъри и галони с питейна вода в най-критичните отделения, с които също да се покриват нуждите за питейна вода.
- Поисках съдействие от Министерство на отбраната и Президента за осигуряване на водоноски от армията, които да обезпечат временно нуждите от вода за битово потребление на болницата и други обекти в града.
- Поисках преразглеждане на количествата вода, които се отпускат по водопровод "Черни Осъм" към Ловеч и Плевен. Очакваме от Министър-председателя да координира с Министъра на МРРБ, за да бъдат издадени указания, с които да се отпуснат допълнителни количества вода. Такива има!
Депутатът набелязва и следващите стъпки, цитираме:
Още: Безплатен и с удължено работно време ще е транспортът в Плевен навръх Нова година
Още: Потребителите на Домашния социален патронаж в Плевен получиха индивидуални пакети
- Искане до Областен управител за свикване на кризисен щаб за справяне с водната криза, който да заседава на седмична база.
- Да осигурим допълнителни количества питейна вода за всички детски градини и ясли в гр. Плевен.
- Изграждане на буферни съдове за съхранение на вода за битови нужди в болницата – до края на годината да бъде изградена инсталация с буферни съдове за съхранение на вода за битови нужди, които да бъдат инсталирани в съществуващ резервоар на територията на болницата. Изготвя се прогнозна стойност, за да се определи източник на финансиране.
- Промяна на проектите по “Инвестиционна програма за общински проекти към МРРБ” – вместо десетки милиони за преасфалтиране, спортна зала и приют за животни, целият отпуснат ресурс да бъде насочен към ремонт и изграждане на водопроводна инфраструктура на най-критичните места в града.
- Оценка на възможността за пренасочване на допълнителни средства за Община Плевен от предвидени инвестиционни разходи за ВиК инфраструктура в областта с по-нисък приоритет.
- Пълен анализ на всички водоизточници в града, вкл. тези, изграждани по военновременните планове на Плевен.
- Искане към ВиК Плевен за спиране на водоснабдяването на всички потребители, които са незаконно свързани към мрежата, включително вилните зони около Парк Кайлъка.
За да се реши проблемът трайно Богданов и екипът му настояват за инвестиционен план за ремонт на цялата ВиК мрежа на града, за да се намалят загубите и кражбите; Проект, план и възлагане на изграждане на язовир "Черни Осъм" и хидровъзел "Черни Осъм"; Рехабилитация на водопровод „Черни Осъм“.
Още: Липсата на вода в Плевен: За да има истински, чакайте 10 години - послание
Още: Плевен с цветя за 84 години от рождението на незабравимия Емил Димитров
Още: Атракциони за малки и големи посрещат плевенчани и гости на града за празниците
Припомняме, че само ден по-рано, на 12 ноември, служебният екоминистър Петър Димитров също говори по една от частните национални телевизии за безводието в Плевен и проблемите за работата на болницата. Ето какво каза той:
“При над 70% загуби по водопреносната мрежа в Плевен е абсолютно нелогично местната болница да инвестира в собствен водоизточник. За тази година от държавната помощ от 6 млрд. лева за Плевен за тази година са предвидени 50 млн. лева, а за общо следващите 3 години – 150 млн. лева. Нито един проект, с който е кандидатствано за тези пари, не е ВиК."
От своя страна Богданов говори за “буферни съдове за съхранение на вода за битови нужди на територията на болницата“.
Петър Димитров подчертава, че парите "не са бетонирани" в смисъл, че за проектите вече са подписани договори. Той каза, че е препоръчал на местната власт да смени приоритетите си, нещо, за което апелира и Богданов.
Още: Още по-строг воден режим в Плевен, общината не е била информирана
Не е изненада, че 80 000 души живеят с вода 3-4 часа на ден. Защото Плевен разчита на водохващане само при река Черни Осъм, а резервното водохващане е от група кладенци, основният от които е при Биволаре, обясни още Димитров. Там водата е идвала от "един наистина огромен язовир, който сега е нива. Вода не стига поради прекъсване на водоподаването.“
Още: Богдан Богданов изпрати сигнал за купен вот, предупреждава за действия и днес