Удължаването на договора за търсене и проучване за злато в община Трън е направено незаконно. Това твърди в свой сигнал гражданското сдружение "Трън", което вече е сезирало главния прокурор Сотир Цацаров.
Причина за жалба е, че бившият екоминистър Нона Караджова е подписала разрешение за удължаване 17 дни преди да встъпи в длъжност като министър, твърдят от сдружението на база на получена информация по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Тя е подписала на 10.07.2009 година Продължението е трябвало да бъде подписано преди 11-ти юли, тъй като действието на договора изтича на следващия ден, а по това време министър е Джевджет Чакъров, който очевидно е отказал да подпише продължението и договорът е изтекъл, казват от сдружение "Трън". Министър Караджова полага клетва като министър чак на 27.07.2009 година или 17 дни по-късно от датата на нейният подпис.
Историята на договора
При направеният преглед от НПО-то на документите става ясно, че на 12.07.2004 г. между Министъра на околната среда и водите и „Мартерн” ЕАД е сключен Договор за търсене и проучване на метални полезни изкопаеми в площ „Трън”, област Перник. На 11.07.2007 г. е сключено първо допълнително споразумение към горепосочения договор, с който на основание чл. 31, ал. 3 от Закона за подземните богатства и чл. 3.4. от договора, и във връзка с депозирано заявление на „Мартерн” ЕАД, срокът на договора за търсене и проучване е удължен с две години. Допълнителното споразумение е подписано от Министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров.
На 10.07.2009 г. е сключено второ допълнително споразумение към горепосочения договор, с който на основание чл. 31, ал. 3 от Закона за подземните богатства и чл. 3.4. от договора, и във връзка с депозирано заявление на „Мартерн” ЕАД, срокът на договора за търсене и проучване е удължен с две години. Допълнителното споразумение е подписано от Нона Караджова.
След отправено от Сдружение „Трън“ заявление за достъп до обществена информация до Народното събрание на Република България бе върнат отговор, че Нона Караджова е избрана за Министър на околната среда и водите с Решение за избиране на Министерски съвет на Република България, прието от Народното събрание на 27.07.2009 г. Очевидно е, че към момента на подписване на Допълнително споразумение от 10.07.2009 г. към Договор за търсене и проучване на метални полезни изкопаеми в площ „Трън”, област Перник от 12.07.2004 г., г-жа Нона Караджова все още не е била назначена за Министър на околната среда и водите. Поради тази причина тя е нямала компетентност и представителна власт да подпише допълнителното споразумение, с което е удължен с две години срока на Договора за търсене и проучване на метални полезни изкопаеми от 12.07.2004 г., заключва сдружение "Трън" Това на практика прави невалидна цялата процедура за концесия за добив на руди в община Трън, категорични са от сдружението.
Заради случилото се от гражданското сдружение искат от сегашните министри на околната среда и водите и на енергетиката да прекратят процедурата за търсене и проучване на метални полезни изкопаеми в площ „Трън“, община Трън.
Проектът за златодобив в Трън започва през 2004 година, със сключения договор между фирма „Мартерн” ЕООД и Министерство на околната среда и водите (МОСВ) за търсене и проучване. Договорът е продължен с 2 години през 2007 и още веднъж за още две години през 2009 година. Проучванията са закупени от „Евромакс Сървисиз“ ЕООД, а през 2013 г. проектът отново сменя собствеността си и е закупен от „Асарел Медет‘‘ АД, което става 100% мажоритарен собственик на „Евромакс Сървисиз“ ЕООД и оперира на мястото от нейно име. Инвестиционното намерение предвижда добив на руда от открити рудници, изграждането на две хвостохранилища и обогатителна, флотационна фабрика на проекто-концесионна площ от 20 квадратни километра.
Половината от тази площ е на връх Руй, който е включен в защитена зона "Натура 2000", а другата част от 10 кв. км. попада върху територията на старата златна и уранова мина „Злата”. Това е „Главна жила” на рудопроявление „Злата”. Района се намира между села, във високите части на Ерулска планина, водосбор на няколко реки, които са приток на река Ерма. Първата зона включва 3 подземни рудника, а втората - 3 открити рудника, 2 хвостохранилища и обогатителната фабрика. За изсичне са предвидени около 2100 дка широколистни гори. Транспортът на рудата ще се осъществява с 30-тонни камиони на всеки час, които ще преминават от едната към другата зона през цялата община.
Развитието на община Трън
Гражданската инициатива счита, че община Трън разполага с природни и културно-исторически ресурси, включително естествени горски ландшафти и пасища, богато био разнообразие, археологически и архитектурни обекти. Всички те представляват стабилна основа за развитие на алтернативен туризъм, производство на екологично чисти храни, образование и дейности на открито. Именно тези предпоставки са залегнали при създаването на “Общински план за развитие 2013 - 2020” и по-конкретно в стратегическа цел 2, приоритет 3, със специфични цели 3.1. и 3.2., които са и в съответствие с целите и приоритети на стратегически документи на областно, регионално и национално ниво.
На базата на тези документи се предвижда привличането на инвестиции в изброените отрасли, както и средства по програми на ЕС. Добивът и преработката на полезни изкопаеми не фигурират в нито един от тези стратегически документ за развитие на община Трън и по този начин тази дейност противоречи на хоризонтите за развитие на общината, казват от НПО-то.
Част от притесненията на жителите на общината са и от данните за наличие на уран в зоната на инвестиционото намерение. Тези опасения се потвърдиха и от доклади на различни проучващи специалисти, които се намират в Национален Геоложки фонд. Става въпрос за отчет за резултатите от извършените геологопроучвателни работи от търсеща група "Краищиди" в района, южно от гр. Трън и мина "Злата" от Стопанско обединение "Редки метали’" /Геологопроучвателен комбинат/Научнопроизводствено предприятие "Георедмет", направен от екип от 14 специалисти през 1988 г. и заведен в Националния геофонд под номер ХХIII-3376827.
Обобщено резултатите от тези работи показват установяване на гама аномалии основно по главна жила на находища ‘’Злата’’и други аномални участъци в непосредствена близост до мината. Тези аномалии са многобройни и са с подчертана уранова природа и съдържание на уран. На повърхността се наблюдават в обсега на кварц-злато-селфидите и кварц-сулфидните жили като аномални точки, гнезда илещи разпръснати нагъсто по цялата територия. Натрупване на първичните уранови минерали са установени по минните изработки за дълбочина. Тези гама аномалии и минерализации трасират явно перспективни в ураново отношение структури с високо съдържание на уран, което се потвърждава и от предишни изследвания, сондажи и минни работи в района.
Направена е гама карта в дупки на площ "Трън" към този отчет от геологопроучвателно предприятие СО "Редки метали" и НПП "Редмет" направление Краищиди с отбелязаните местонахождения на всички установени гама аномалии и уранови съдържания в района. Картата е заведена в Националния геофонд като приложение към предходния документ.