Проблемът с язовир "Студена" е бил подценен от ръководството на ВиК, защото е имало прогнози още от началото на година, че валежите няма да са достатъчни. Язовирът не може "да издържа" дълго на суша – той може да поеме по-сухо време за около година. Това заяви кметът на Перник Станислав Владимиров.
За момента официално отоплителният сезон в Перник не е застрашен, уточни кметът.
Владимиров добави и, че е имало много голям отток от язовир "Студена". И посочи, че е попитал регионалният министър Петя Аврамова как се управлява язовира, тъй като принципалът е регионалното министерство (МРРБ). Кметът на Перник изрично подчерта пред БНТ, че ръководството на ВиК нищо не е направило – в момента течала вътрешна проверка, уверили от МРРБ. "Със сигурност има виновни и те трябва да си понесат вината", каза още Владимиров и насочи поглед, освен към ръководството на ВиК, и към МРРБ като принципал.
Заради липсата на достатъчно достоверна информация от ВиК се търсят данни, продължи Владимиров с коментар относно слуха, че вода от "Студена" е отивала за ВЕЦ. "Нека има официално становище от ръководството на ВиК", подчерта той.
Кметът на Перник се оплака и, че ВиК още не действа достатъчно добре, за да се вземе решение какъв воден режим да има в града. Първото предложение на ВиК било от 16:00 часа до 22:00 часа, но според градоначалника то не било аргументирано. Има идея да има режим и само през нощта. Владимиров заяви, че трябва да има яснота, за да не бъдат съсипани редица структури – както бизнес, така и общински. Режим, обаче, се очертава за цялата община.
Владимиров е категоричен и, че някои по-високи квартали в Перник нямат нормално водоподаване от месеци и всъщност има скрит воден режим. "Ще изискам цялата информация от ВиК и ще я предоставя на премиера", каза градоначалникът, като уточни, че Бойко Борисов е показал силна ангажираност.
Градоначалникът даде и друг аспект от немарливата, според него, работа на ВиК – този с авариите и ремонтите. "Чакам конкретни стъпки от дружеството", настоя той, като уточни, че е говорено за повече аварийни екипи, допълнителни водохващания. Като вариант се гледа язовир до Долна Диканя, но трябва да се изследва дали водата има необходимите характеристики, за да се ползва като питейна. Това обаче било резервен вариант и трябвало да се търсят по-устойчиви варианти.
Станислав Владимиров посочи и, че по темата екология – чист въздух и замърсяването на река Струма, ще е безкомпромисен. Той специално посочи случая с язовир "Пчелина" – припомнете си в този материал за какво става въпрос.