Между половин милион и 1,3 млн. кубични метра на месец са изтичали неотчетено от язовир "Студена" година и половина и то още преди да има дори идея за режим. Това твърди разследващият журналист Валя Ахчиева в свой филм за водния режим в Перник.
Още: 4-годишно момиченце падна от втори етаж на жилищна сграда в Перник
Още: Паркирана кола затисна мъж в Перник
Ахчиева прави твърдението на база изчисления, съпоставяйки официалните данни за обема на язовир "Студена" по месеци в периода януари 2018 година – юни 2019 година и това колко електроенергия произвежда за същия период ВЕЦ "Студена", управляван от регионалното министерство, ръководено сега от Петя Аврамова. ВЕЦ-ът е ключово предприятие по връзката на язовира с Перник – през него минава всичката вода, която отива към Перник, като няма отклонение там. Той спира работа през юни, 2019 година - защото не би трябвало да работи, ако вече е на ниво под 50% от полезния обем.
Сметките на Ахчиева са следните – колко електроенергия е произвел ВЕЦ-ът - за това има отчет, колко вода е нужна, за да го направи, и какъв е коефициентът на полезно действие на предприятието – заради амортизацията му (то е на 60 години) вече трябва повече вода, за да произведе 1 киловатчас ток. И при пресмятането на всички тези променливи и при заложена амортизация от 30% по-нисък КПД на ВЕЦ-а (а може да е повече) излиза, че за година и половина 14 млн. кубика вода не е отчетено къде отиват - толкова е разликата в посока нагоре спрямо официалните данни от дневника за черпене от язовира - и не са платени, твърди журналистката. Припомняме, че общият обем на "Студена" е 25,2 млн. кубика.
Още: Тръба на парно се спука в пернишко училище, евакуираха децата
Още: Авария остави на студено два квартала в Перник
Промишлената вода
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Протест срещу кмета на Ковачевци Васил Станимиров - заради уволнен кметски наместник
Още: Забравила къде е паркирала: Полицията на крак заради разсеяна перничанка
Във филма си Ахчиева обръща сериозно внимание на положението в "Стомана Индъстри". Тя показва две разрешителни за черпене на вода от "Студена" на предприятието. Първото е от края на 2003 година до края на 2009 година и е подписано от екоминистъра от кабинета на Симеон Сакскобургготски Долорес Арсенова. Според него, годишно "Стомана" има право на 5 млн. кубика вода от "Студена". През 2009 година това количество е увеличено до около 6 млн. кубика.
В началото на януари директорът на предприятието Константин Стаменов каза пред bTV, че от ВиК Перник подавали по 80 000 кубика месечно на "Стомана", а всъщност трябвало да са по-малко. Той посочи числото 10 000 кубика, като предприятието искаше толкова за януари, но заради състоянието на язовира му беше отказано. При 10 000 кубика на месец, на година би трябвало да излизат 120 000 кубика на година.
"Това е проблем, но водещото беше идващият воден режим", каза Стаменов при въпрос на Антон Хекимян как така предприятието плаща 8 пъти повече вода, отколкото му трябва. Стаменов добави и, че според него е подавана повече вода, защото ВиК Перник може би не се справяло с пречистването ѝ. Ако затворим крановете, има опасност да залеем градската пречиствателна станция, добави той.
Още: Пускат парното в Перник от понеделник
Още: Люк Бесон снима новия си филм в Перник (СНИМКИ)
"Стомана" има и действащо разрешително да черпи вода директно от река Струма, като то важи до 11 декември, 2026 година. Предприятието обаче трябва да построи съоръжение за тази цел. Такова разрешително е било издавано още през 2004 година, но тогава е поставен срок за строеж на съответното съоръжение до 2005 година.
Отделно, предприятието е могло да черпи вода от язовир "Пчелина" през първото десетилие на този век. Но в края на 2011 година ПС "Калища" и напорния водопровод, през който е могло да се взема вода, са нарязани на скрап.