"Айде, едната (да не кажа единствената) от опциите за служебен премиер, различна от ГЕРБ и ДПС, отпадна. Току-що, по нейно желание, председателят на Народното събрание, прекрати правомощията на зам-омбудсмана Елена Чернева-Маркова. Тази фигура беше и единствената, за която няма несъвместимост."
Това написа в профила си в социалните мрежи журналистката Полина Паунова. Припомняме, че в началото на днешното пленарно заседание председателят на Народното събрание Росен Желязков оповести желанието на Чернева-Маркова да напусне поста си. Именно за Чернева-Маркова се твърдеше, че бе единствената опция за човек, който не е публично обвързана с партии. Припомняме, че тя бе избрана през 2020 г. единодушно от парламента по предложение на неправителствени организации.
Още: Може ли да останем без служебен премиер: Говори доц. Борислав Цеков (ВИДЕО)
При тази ситуация избора за бъдещ служебен премиер се стеснява до 8 души, но съображенията за всеки един от тях са много:
- Председателят на парламента Росен Желязков е от ГЕРБ;
- Сметната палата се оглавява от Димитър Главчев, бивш депутат също от ГЕРБ;
- Заместник на Главчев е Горица Грънчарова-Кожарева, съпруга на бившия член на ВСС от прокурорската колегия Михаил Кожарев, която е приемлива и за ГЕРБ, и за ДПС;
- Друг зам.-председател на палатата е Тошко Тодоров - бивш експерт към ДАНС и към ГЕРБ.
"И понеже всички в ръководството на БНБ ще се окажат в невъзможност да поемат поста на служебен премиер, изборът ще се стесни до Росен Желязков, Димитър Главчев и заместниците му - Горица Кожарева и Тошко Тодоров (известен като Въвода). За ГЕРБ-ДПС и лидера им Делян Пеевски се заформят щастливи дни: ще редят служебно правителство и ще организират ч-е-с-т-н-и избори", пише още Паунова в профила си.
Още: Какво могат и какво няма да могат да правят служебните правителства? Анализ