С нетърпения очаквам последната седмица на предизборната кампания, защото ситуацията е една и съща, но не виждам до момента дебати между лидерите и дискусиите. Партиите не могат с нищо да спечелят вниманието на хората.
Още: Ивайло Мирчев: Пеевски ще има силно влияние в това правителство
Още: Кадиев: Не е вярно, че сме изпълнили критерия за инфлация за еврозоната
Това каза в интервю пред БНР политологът проф. Милена Стефанова, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
"Трябва да се намери начин да се предизвика интересът на избирателите. Мисля, че в последната седмица ще се опитат да предизвикат интереса, иска ми се национален дебат, но да не включва традиционните послания. Нека ги чуем, какво биха направили – първо, второ, трето и с кой. И ето такива неща биха спечелили вниманието на избирателите", коментира проф. Стефанова.
Още: Кадиев: Пеевски и Борисов наредиха правителството, БСП и ИТН са за смях
Още: Полина Паунова: Хубава работа, ама ПП-ейска (или сенсейска) - все тая
Според нея с акцията днес в София на СДВР и арестите показва, че МВР стремят да неутрализират това негативно и престъпно явление, като купуването и продаването на гласовете на хората. В столицата тя посочи, че рисковите места са кварталите Суходол и "Христо Ботев", а в страната, изследвания показват, че има толкова много рискови места и там е интересно какво се случва.
Още: Ивайло Мирчев: Има индикации, че скоро ще бъдат поискани и други имунитети
Още: Ивайло Мирчев: Мисленето е враг номер едно на Копейкиновата селищна система
Снимка: БГНЕС
Проф. Стефанова коментира защо трябва да се гласува и да бъде висока изборната активност: "Колкото повече хора гласуват, толкова пада купеният вот. Като гласуваме повече и не продаваме гласовете си, толкова по-малка е тежестта на купения вот и той губи значение. По-висока избирателна активност, защото няма да се свали прагът от 4% в реални гласове. Третата причина да се гласува е да има легитимност на институцията и зависи от високата избирателна активност. И колкото по-малко са партиите в НС, толкова по-лесно ще се формира коалиция за управление."
Още: Полина Паунова за Кирил Петков: Инфантилизмът е простим до едно положение
Още: Георги Кадиев: Нищо не е научено от 2013 г.
Още: Има ли риск от отлагане или отмяна на изборите на 27 октомври и при какви условия?
Политологът препоръча на мислим самостоятелно и да не чакаме месия, който ще ни оправи за 800 дни. "Трябва ни стабилно НС, за да излъчи стабилна изпълнителна власт и институциите да заработят. Ще има опити за въздействие върху институции и ако контролните институции не заработят, няма да се отървем. Има инспекторати и механизми, които законодателят е предвидил, все пак сме страна членка ЕС, тези институции са в паника, страх и не работят, завладени са. Трябва стабилна парламента демокрация и правителство, което знае, как се управлява, а не правителство от експерти, доведени отнякъде, трябва ясен план и контролните институции да заработят", каза е проф. Милена Стефанов.