"Докато беше служебен и редовен министър на финансите, Асен Василев ми беше споменал, че са пуснали хиляди (не стотици, хиляди) сигнали за нередности до прокуратурата, по нито един не е последвала каквато и реакция". Това написа във Facebook д-р Аспарух Илиев - ръководител на лаборатория по инфекции на мозъка към Университета в Берн, Швейцария от 2016 г. и един от ключовите анализатори по време на кризата с COVID-19.
Още: Ивайло Мирчев: Има индикации, че скоро ще бъдат поискани и други имунитети
Още: Ивайло Мирчев: Мисленето е враг номер едно на Копейкиновата селищна система
"Даде ми случаен пример - наемане на самолет за изстрелване на ракети срещу градушки, за който на фирмата се плаща 5-6 пъти повече на час, отколкото на идентични фирми в ЕС. По негови думи, няма договор с участие на държавата, в който да не се откриват подобни завишени суми. Договорите са изпипани коректно, сумите са многократно завишени. Легализирано източване на една бедна държава", продължава Илиев.
ОЩЕ: Бившият собственик на „Локо Пловдив“ изцяло пое градушките над България
"Замислих се сега за закона Магнитски и санкциите срещу български олигарси, както и за Нексо. Очевидно при Нексо данните от Щатите са достатъчни за незабавно действие, въпреки че в момента там е постигнато споразумение. Говореше се, че е имало заобикаляне на санкциите срещу Русия, което е супер-сериозно, но внезапните споразумения в Щатите са доста беззъби. Остават въпроси. Всяко нарушение трябва да се преследва. Нексо все пак е швейцарска фирма и ролята на родната прокуратура в скандала е много символична", пише той по отношение на скандала с Nexo.
Още: Полина Паунова за Кирил Петков: Инфантилизмът е простим до едно положение
Още: Георги Кадиев: Нищо не е научено от 2013 г.
"По отношение на Едрото момче обаче българската държава и прокуратура внезапно се ослушват. Въпреки че санкциите от американска страна са най-сериозното, което може да се случи на неамерикански гражданин (говорим за категорични и много сериозни доказателства, много от които са вероятно секретни, но са събирани от Америка, т.е. могат да се намерят и от нашите служби, които са на място), а и целият му бизнес реално е в страната, не е швейцарски бизнес. Кой, ако не българската прокуратура, трябва да се заеме. Още преди години имаше данни за финансиране и пране на пари на Ислямска Държава през Булгартабак (пак на Едрото момче), получени по линия на турските служби, което беше изключително сериозно. Тогава родните служби пак мълчаха. Със сигурност и за Черепа има същите (или подобни) притеснителни данни, той обаче беше оставен много съмнително да напусне страната. Опитайте се да имате империя за хазарт и да я поддържате в България десетилетия без да сте покровителстван от държавата и службите. Ако го направите, ми се обадете. На мен много ми се иска да чуя от първо лице историите на Божков и Василев за това кой и как политически са финансирали. И не мога да повярвам, че няма механизми те да бъдат върнати, както и че бяха оставени така лесно да избягат.
За мен остава неясно как човек, санкциониран по Магнитски, който до днес няма обяснение как е направил първите си стотици милиони, не е принуден от една иначе много активна прокуратура, да си изпее и майчиното мляко. След санкциите по Магнитски от най-сериозния ни партньор трябваше всяко листче, сметка и стотинка на Едрото момче, всеки лист хартия в офисите му да бъдат преровени от прокуратурата, точно както и Нексо. Уви, това не стана, а Едрото момче дори стои в парламента. Затова и западните ни партньори нямат доверие на правораздаването. Не става дума да осъждаме предварително, ние дори не полагаме усилия привидно да проучим въпроса", завършва Аспарух Илиев.