Решението да се отиде на избори е на ГЕРБ, това е безспорно. Това каза пред БНР политологът и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" доц. Даниел Смилов.
Още: "Мило Дневниче, много съм ангажиран със стабилност за Делян. Твой, Б"
Още: Дамянова: Кабинетът се крепи на два огромни айсберга, ГЕРБ ще хвърли кърпата при едно условие
По думите му отиваме на избори, защото ГЕРБ смята, че ще има по-добри резултати и ще бъде в по-добра преговорна позиция, много често такива прогнози са се оказвали грешни.
"Две версии имам - едната е, че още от начало ГЕРБ са се целили в избори, но са изчаквали удобната дата, за да се 2 в 1 или евентуално парламентарните да са след европейските, а другата е, че ГЕРБ са се колебаели прекалено дълго дали да управляват още с ПП-ДБ, или да отиват на избори", коментира той. Още: Кой печели от избори 2 в 1? Елена Дариева в Студио Actualno (ВИДЕО)
Според него по-добрият вариант ще е предсрочните парламентарни избори да са 2 в 1 с европейските на 9 юни.
Още: Разликата между демокрацията и автокрацията - обяснена с виц за Горбачов и Рейгън
Още: Защо цените на имотите в София са абсурдно високи? Пари под матрака и още 7 причини
ГЕРБ и ДПС не горят от желание да се захванат с промени в законите за съдебната власт и със съответните назначения, посочи доц. Смилов и уточни, че при липса на споразумение и правителство тези реформи се отлагат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Политолог: Завръща ли се моделът "#КОЙ"? Политическите лидери не си ли гледат партиите?
Още: Ванс гледа на Европа през очите на най-ретроградните гласове на московската имперска мисъл: Анализ
Ролята на Пеевски
"ДПС и ГЕРБ действат плътно заедно. Делян Пеевски говореше през устата на Бойко Борисов и екипа на ГЕРБ, дори когато сам не се изказваше. Тази симбиоза е много силна. ... ГЕРБ защитаваше добре интересите и на ДПС във всичко, което се случваше. Не се сещам в последните 9 месеца да е имало тема, по която позициите на тези две партии са се разминавали", коментира още политологът. Още: Пеевски: Кабинет без ГЕРБ не може, ДПС няма да подкрепи втория мандат
Той не изключва възможността от влизане в спирала от предсрочни избори.
"Целият театър, който се разигра, няма да бъде от полза на евроатлантическите партии. Ще има известна ерозия. Това ще даде възможност на партиите като "Възраждане" силно да мобилизират електоратите си. Не очаквам обаче чак толкова голямо разместване, че да не може да се създаде ново проевропейски и проатлантическо правителство. ... Струва ми се, че след това, което се случи, ПП-ДБ трудно ще влязат отново във взаимодействие с ГЕРБ".