"Иван Гешев е поискал имунитета на Делян Добрев. За нещо, което може би е направено преди 10 г. Може би Делян Добрев е виновен. Може би трябва да бъде разследван и да лежи в затвора. Може би". Това пише във Facebook пиар експертът Любомир Аламанов, изразявайки тезата, че ГЕРБ са създали чудовището прокуратура, което сега се обръща срещу тях.
Още: Ивайло Мирчев: Има индикации, че скоро ще бъдат поискани и други имунитети
Още: Ивайло Мирчев: Мисленето е враг номер едно на Копейкиновата селищна система
"Но не така. Не чрез изтупване на стар случай, качен на трупчета, чакащ удобен момент за изваждане. Не по този начин.
Да се предизвикат загуби за държавата на стойност 5 милиона, е зле. Да се прикриват тези загуби от прокуратурата, е много зле. Но да се създаде цяла система за прикриване от страна на институциите, е чудовищно.
ГЕРБ в момента са жертва на чудовище. На изпуснато, безконтролно, озлобено чудовище, което се бори яростно за оцеляването си. Само днес Борисов е с две призовки.
Още: Полина Паунова за Кирил Петков: Инфантилизмът е простим до едно положение
Още: Георги Кадиев: Нищо не е научено от 2013 г.
Ако прокуратурата поиска да арестува ръководството на ГЕРБ, само депутатския имунитет може да ги предпази.
Ако прокуратурата иска да ги хвърли в безкрайни проверки и разпити по три пъти на ден, никой не може да попречи.
Ако прокуратурата реши да съсипе живота на някого, може да го направи безнаказано.
Това чудовище, което през годините бавно растеше и съсипваше бизнеси и животи, сега се е обърнало срещу ГЕРБ. Срещу своя създател. Защото те го създадоха и отгледаха.
С всяка нагласена поръчка, с всяка раздавалка, с всяко разправяне с политически противник, с всеки отказ за реформа, те хранеха това чудовище и му даваха сили.
• Даваха му сили по време на първото правителство на Борисов, когато се споразумяха да не се обръща внимание на първите опити за овладяване на държавата.
• Даваха му сили през 2015 г., когато провалиха опита за реформа.
• Даваха му сили през следващите години, когато се разправяха с всяка опозиция.
• Даваха му сили през 2020 г., когато вместо да направят реформа, ни губеха времето с глупости.
• Даваха му сили през последните две години, когато го бранеха от всеки опит за парламентарно разследване. Като жив щит се мятаха пред него.
• Даваха му сили непрекъснато, когато политическите представители във ВСС го спасяваха от всеки опит за търсене на отговорност.
• Даваха му сили още много много пъти…
И чудовището натрупа сили, порасна, еманципира се. А сега се обърна срещу създателите си. Като от лош филм на ужасите - огромно безформено чудовище, с пипала, нокти, крайници и всичко останало, което тича след създателите си, крещи „мама“ и иска да ги разкъса мъчително.
Трябва ясно да се каже, ГЕРБ отгледаха това чудовище и носят пълната отговорност за разрухата, която то носи.
Кой какво трябва да направи сега?
В момента е лесно демократичните сили да кажат „Я тия да се оправят с попарата, която са забъркали“ и да се остави чудовището да ги разкъса. Но тогава то ще стане още по-силно, ще се обърне и ще продължи да разкъсва. Ще разкъсва самите демократични партии (да си спомним тормоза над Трайчо Трайков, над Лозан Панов). Ще разкъсва будни граждани. Ще разкъсва успели бизнесмени. Ще разкъсва всички. Докато не остане никаква демокрация. Но това ли е решението? Не е ли по-добре в този момент, точно преди разпада, всеки да се опита поне малко да помогне за едно нормално бъдеще? Ето как:
А.> ГЕРБ не трябва да се заблуждават. Те трябва да си понесат отговорността за всичко, което направиха или целенасочено не направиха през последните 15 години. Като например, че не направиха съдебна реформа.
Те не трябва да се заблуждават, че в момента правят някакви компромиси. Не. Те са част от проблема. И всички правят компромис, за да се реши проблема, който те създадоха. ГЕРБ днес са като БСП през 1997 г. – отгледали чудовище, пуснали го на свобода и поставили държавата пред риск за тотален разпад. Пред тях има само два избора:
1. Да продължат да се правят, че са победители, че нищо не се е случило, че нещо се разправят с някакъв прокурор, че някакви умни и красиви искат малко да поуправляват и дали да не направят компромис с това. Резултатът ще е тотален разпад на всичко.
Или:
2. Да понесат отговорността си за последните 15 години и за създаването на чудовището. Ясно е, че няма как да се покаят публично и да се извинят. Но може поне:
• да отстъпят,
• да се смирят,
• да останат в парламента и да работят на пълни обороти,
• да работят в пълен синхрон с ППДБ,
• да приемат максимално бързо законите за бюджета и съдебната реформа,
• да гласуват веднага промяна на изборния кодекс,
• да гласуват законите за ПВУ и всичко друго, което е нужно за наваксване на забавянето,
• да не се правят на интересни,
• да не губят време,
• да са мили и конструктивни,
• да отрежат брокерите на влияние;
• да спрат с практиката на купуване на гласове чрез заложни къщи, центрове за отпадъци, барони и духовни лидери на малцинства, корпоративен натиск, административно заплашване и всичко друго, което храни чудовището;
• да изгонят корумпетата от редиците си;
• да изгонят брокерите, ченгетата от ДС и партийните секретари от БКП от редиците си;
• да не забравят какво чудовище създадоха и да разкажат какво се случи през последните 15 години.
Б.> Съдебната система има шанс да се изчисти. Дано да са останали поне малко честни хора, които да разкажат какво се случи през последните 15 години и да се опитат да променят системата. Това е моментът, в който трябва да изберат на чия страна са. На хората или на чудовището.
В.> Най-тежката задача имат ППДБ. Те трябва да се изправят срещу чудовището. Трябва да убедят с действията си даже своите избиратели, че ще успеят максимално бързо да направят промяна. Не трябва да се успокояват, не трябва да се занимават с глупости, не трябва да си мислят, че имат много време. Не, нямат време. Имат вероятно по-малко от пет или шест месеца. Ако до есента няма реални резултати, чудовището ще се обърне срещу тях и ще ги погълне. Или избирателите просто ще ги забравят.
За финал.
През 1997 г. политиците намериха сили да се справят с чудовището. Дано днешните да успеят", завършва Аламанов.