Българите сме сред най-недоволните от живота си хора в Европейския съюз, поне според „индикатора на удовлетвореността“ на Евростат, в чиято класация вече пет поредни години заемаме гордо последната позиция. От предпоследните в чарта - Гърция и Латвия, ни дели цяла единица - при средна стойност на индикатора 7.3, конкурентите ни в дъното на класацията са с 6.9, докато ние упорито и последователно крепим основите на недоволството с нива под 6 на скалата от 0 до 10.
И наистина, минали са 35 години от промените, а нещата, от които се оплакваме продължават да са все същите. Без значение дали сме от поколението на бумърите и вече сме в пенсионна възраст, или пък от поколение X – първото осъществило връзка между традициите и технологиите, от активните в момента Милениъли или все по-набиращите скорост поколение Z – все така виновни за неуспехите ни са политиците, дупките по улиците, високите цени в магазините, ниските доходи, лошото здравеопазване и неотстъпващото му по нищо крайно анемично образование.
Списък от негативни примери
Списъкът от негативни примери, от които да се оплакваме продължава да расте. Пирамиди, бързи кредити, телефонни измамници. Емигранти, имигранти, чужденци. Едни от първите сме в класациите за нездравословно хранене, хронични заболявания, слабо развита спортна инфраструктура и не на последно място – високи нива на тютюнопушене – според Евробарометър 2024 оглавяваме класацията на Европейския съюз с 37% процента от населението, които активно пушат – на върха в тази негативна класация отново оспорваме първенството със съседите ни от Гърция.
Как да не те е яд – уж модерна държава, а хората пушат като комини. Пушат и се оплакват от всичко. И то при положение, че цигарите отдавна вече се приемат за отживелица от по-развитите общества. Няма ги в рекламата, нито на големия екран, отдавна вече не присъстват и в папарашките снимки на популярни личности.
В този смисъл, имаме още много да гоним държави като Швеция и Норвегия, където пушенето отдавна е екзотика. Ако случайно някой запали цигара на улицата на Стокхолм, останалите пешеходци ще го погледнат като (не)полезно изкопаемо. Като пришълец от миналия век. Единствената страна, в която снусът е легален и този продукт, наред с други бездимни алтернативи, като нагревами тютюневи изделия и никотинови паучове, са сред най-разпространените форми на употреба на никотин от пълнолетните потребители, цигарите отдавна са продукт от миналото – приемат се за абсолютно демоде, а всеки който посяга към тях – е експонат от друго измерение.
„Съсипаха я тази държава“, е първото нещо, което обикновено чуваме, когато се качим в някое такси в България. Което е и като скрита покана за т.нар. разговор на недоволството и неудовлетвореността, който като пътници провеждаме – понякога от учтивост, друг път съвсем запалено с нашия домакин-шофьор. Колко хубаво би било той да не се случва в задимено купе.
Още: Милано забранява пушенето на обществени места
Ако започнем от малките неща – по-малко димящи цигари, повече грижа за хората около нас, и повече разбиране, че остарелите форми на поведение и възприятия за живота имат своите по-добри алтернативи, може би малко по-малко и нивото ни на удовлетвореност ще тръгне нагоре. А емоцията, която иначе хабим за мърморене и отживели навици, да опитаме да насочим към това да бъдем по-модерни и по-информирани и да следваме тенденциите, които подобряват живота ни и не ни дават повод да се оплакваме от него.
Цигарите и недоволството явно вече не са на мода в Европа – време е да си сверим часовниците!
Автор: Петър Лазаров
Още: Защо няма да има данък за банките, а поскъпват ракията и бирата: Обяснения от финансовия министър