"Наивно е да смятаме, че Доналд Тръмп ще прекарва поне по 3 минути на ден, за да мисли за България. Много е вероятно той изобщо да не знае в коя част на Европа е България. Но след като в началото на седмицата наложи мита за внос на стоки от Мексико и Канада, които после отмени или поне забави, заплахата към Европа за остава актуална", заяви в рубриката си водещият на предаването "120 минути" по bTV.
И още: "Време да се опитаме да си представим как биха изглеждали отношенията между САЩ и България в контекста на новия подход на американския президент към Европейския съюз. Моят приятел Валери Божинов вероятно би казал, че "новият подход ще е като стария, ама нов" и частично би бил прав. Казвам го абсолютно сериозно".
Ето и целия анализ:
"През 2023 г. Европейският съюз е изнесъл към САЩ стоки на стойност 502 милиарда евро, а е внесъл стоки за 344 милиарда. Именно тази разлика от 158 милиарда вбесява Тръмп, за да се сърди на Европа.
Още: "Огромни измами, злоупотреби и разхищения": Тръмп нареди на Мъск да одитира разходите на Пентагона
"Не ни купуват достатъчно колите ни, не купуват стоките ни", беше един от основните мотиви още по време на предизборната му кампания.
България от своя страна - абсолютно, напълно и категорично се вписва в общия европейски профил на повече износ отколкото внос. През 2023 г. внасяме стоки за около половин милиард долара, изнасяме за около милиард и половина.
Снимка: Пресцентър на ГЕРБ, архив
Ето защо може да очакваме, че не е далеч времето, в което София ще бъде подложена на натиск да купуваме повече от САЩ. С голяма вероятност новите американски посланици ще бъдат инструктирани да действат като търговски представители, а посолствата из Европа като регионални корпоративни офиси.
Да купуваме, да купуваме, но какво ще купуваме?
И тук идва точно в десетката логиката на Божинов - "че новата администрация ще е като старата ама нова". Тоест, ще купуваме оръжия! Точно както по време на първия мандат на Тръмп купихме изтребителите F-16 Блок 70. Първо поръчахме осем, а след това още осем. Тогава в Източна Европа имаше нещо като състезание между американските посолства кой колко самолета ще договори. Не спечели София. Спечели Варшава. Полша поръча 32 изтребителя F-35 за 4 милиарда и 600 милиона евро.
Още: Американски градове заведоха дело срещу администрацията на Тръмп
До този момент нямаме никаква причина да смятаме, че подходът на САЩ ще е различен. В света на Тръмп, който нарича търговските отношения с ЕС - "зверство" - колкото повече купуваш, толкова повече внимание печелиш. Ако купиш достатъчно, може да те поканят и да седнеш на камината за 10-15 минути, което винаги си е било доста изкушаващо за премиери и президенти на по-малките държави в блока като Бълария, Словакия, Словения.
Подходът на Тръмп към международните отношения е изцяло транзакционен и комерсиален. Забравете за думи като човешки права, демокрация и свобода на словото, международно право или суверенитет на държавите. Доказателство за това са претенциите към Дания за Гренландия, Панама за Панамския канал и думите му към Украйна в началото на седмицата - "Дайте ни достъп до природните си ресурси, за да продължим да ви снабдяваме с оръжие и помощи".
Това прилича на всичко друго, но не и на инициатива или дори мисъл за мир. По-скоро прилича на послание, което можем да обобщим с "Вие си се бийте, ние ще си копаме". Или идеята, която изненада дори и най-близките му съветници - палестинците от Газа да се преселят, за да може анклавът да се построи отново, за да стане Ривиера. Да предлагаш преселване на хора, които от поколения водят войни заради преселване, е доста... дори не знам как да го коментирам.
Снимка: Getty images
Но да се върнем на основния въпрос. Какво друго ще купуваме? Очевидно втечнен природен газ. След 2022 г. санкциите срещу Русия правят този процес по-лесен, но вероятно количествата ще бъдат увеличени. В момента Европейската комисия вероятно обмисля различни варианти за увеличаване на стоките, които страните членки биха внасяли от САЩ.
Още: Тръмп дойде - време е да си изпълнява обещанията
Ако този подход не работи, Европа има достатъчно други инструменти да се противопостави на изнудване. Защото Европейският съюз, като третия по големина и важност пазар на планетата, не е нито Канада, нито Мексико, чиито износ за САЩ е съответно 20% и 30% от цялата им икономика.
В случай на мита Брюксел има достатъчно инструменти, за да отговори. Вариантите са два - реципрочно, което е по-логичният вариант. Реципрочността е термин от дипломацията. Но в икономиката има още един термин - "базука". Това вече се свързва с мащабна икономическа нереципрочна интервенция, вероятно срещу американските технологични гиганти. Подобна ескалация ли цели Тръмп или просто блъфира? Какъвто и да е отговорът - на първо време вероятно ще купуваме повече."