Нови правила за авторско право върху музиката, одобрени от Европейския парламент днес (4 февруари), имат за цел да улеснят получаването на лиценз от онлайн доставчици за пускане в реално време (стрийминг) на музика в повече от една държава от Европейския съюз. Законът, вече неофициално съгласуван с Европейския съвет, трябва да стимулира развитието на онлайн музикалните услуги в целия ЕС и да гарантира, че правата на творците и изпълнителите са по-добре защитени и те получават адекватни възнаграждения своевременно.
Още: Почитат Джим Морисън със специален мост в центъра на Париж
Още: Hellion Stone за Actualno.com: Липсваха ни сцената и публиката, звучим още по-мащабно на два гласа
„Директивата ще защитава ефективно интересите на европейските творци и ще направи възможно за крайните потребители да имат достъп до съдържание със защитени авторски права в цяла Европа“, заяви докладчикът Мариел Гало (ЕНП, Франция). „Тази директива е ясен сигнал, че авторските права могат лесно да се адаптират към интернет. Авторското право има съществена роля в дигиталната икономика“, добави тя.
Трансгранични лицензи за онлайн музикални услуги в целия ЕС
Съгласно новите правила, доставчици на онлайн музикални услуги в ЕС ще могат да получават лицензи от организациите за колективно управление, които представляват правата на авторите. С лицензи, обхващащи повече от една държава-членка, за доставчиците на услуги ще бъде по-лесно да предлагат музикални услуги на територията на целия ЕС.
Още: Венци Венц дебютира като продуцент заедно с млада изпълнителка (ВИДЕО)
Още: Postmodern Jukebox стартират европейското си турне от София
Запазване на културното многообразие
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Папи Ханс доказва, че за любовта трябва да си "Работяга" (ВИДЕО)
Още: Селена Гомес изненадващо обяви съвместен албум с годеника си (СНИМКИ+ВИДЕО)
За да се гарантира, че създателите на музика във всички държави членки имат достъп до лицензи, обхващащи повече от една страна и за да се запази културното многообразие, организациите за колективно управление, които не издават лицензи за авторски права за повече от една страна, ще могат да поискат от друга организация да представлява техния репертоар. При определени условия, тези организации ще бъдат задължени да правят това. Организациите за колективно управление ще трябва да управляват репертоарите, които представляват, по същия начин като собствените си репертоари.
Навременно и подходящо възнаграждение за творците
От всички организации за колективно управление ще се изисква да гарантират, че творците получават подходящо и навременно възнаграждение за използването на техните права. Като цяло, авторските и лицензионните възнаграждения ще трябва да бъдат изплащани на творците възможно най-бързо и не по-късно от девет месеца, считано от края на финансовата година, в която са реализирани приходите от правата.
Още: Доминик Милър с нов концерт в България на 8 май
Още: Floor Jansen от Nightwish идва на Midalidare Rock in the Wine Valley
Притежателите на права също ще имат думата при взимането на решенията за управление на техните права и свобода на избор на организация за колективно управление. За да се гарантира, че правата на носителите на права се управляват добре, организациите за колективно управление също ще трябва да се съобразяват с изискванията за прозрачност и отчетност, както и минимални правила за управление.
Следващи стъпки
Директивата, одобрена с 640 гласа „за“, 18 „против“ и 22 „въздържал се“, трябва да бъде официално приета от Европейския съвет. След това страните-членки на ЕС ще разполагат с 24 месеца, за да я включат в националното законодателство.