Любителите на високите скорости обикновено не си дават сметка, че увеличават разходите си. Първо - защото могат да си навлекат солидни глоби, а камерите, които засичат нарушителите по пътищата, стават все повече. И второ - защото при силното натискане на педала за газта колата просто харчи доста повече гориво. Защо става така? Обяснението е в законите от физиката - машината трябва да преодолява триенето на колела с асфалта, а също и въздушното съпротивление.
Още: Знаете ли как се слагат вериги на кола?
Още: Как най-бързо да сменим маслото на кола?
Науката отдавна е доказала това. Съпротивлението се увеличава в квадратична зависимост спрямо скоростта. И ако автомобилът се движи с повече от 100 километра в час, голяма част от изразходваното гориво се дължи именно на увеличеното въздушно съпротивление.
Важно за всички шофьори: От 1-ви януари влезе в сила нов закон
Канадски експерти са изчислили колко гориво "отива на вятъра" при по-бързо шофиране. Калкулациите са направени за компактна градска кола, за семеен кросоувър и за голям всъдеход. Оказва се, че при движение с 80 км/ч и трите автомобила изразходват около 25 конски сили от мощността на силовия си агрегат, като показателите им са почти еднакви.
Още: Кой автомобил е номер 1 в Европа по продажби през 2024 година?
Още: Гумите поскъпват още заради тропическите гори
Нещата се променят драстично обаче при повишаване на скоростта. При движение със 110 км/ч първият автомобил губи 37 к.с., вторият – 40 к.с., а третият – 55 к.с. Ако водачът развие 140 км/ч (максимално разрешената скорост в повечето държави), разходът скача съответно на 55, 70 и 80 к.с.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Напитката, която някои шофьори използват вместо течност за чистачки - правилно или грешно е това
Още: Зукърбърг подари уникален автомобил на жена си, проектирал го сам (ВИДЕО и СНИМКИ)
С други думи, вдигането на скоростта с 30–40 км/ч води до покачване на разхода за гориво 1,5-2 пъти. Затова и експертите са категорични, че спазването на ограниченията и благоразумното шофиране са най-доброто поведение зад волана - и заради по-голямата безопасност, и по бюджетни причини, заради икономията на гориво.