BMW Group последователно преследва своите климатични цели в мрежата от доставчици и значително намалява CO2 отпечатъка при закупуването на стомана. След първоначални споразумения с европейски доставчици, BMW Group вече има допълнителни споразумения за доставка на стомана с ниски емисии на CO2в САЩ и Китай. „Стоманата е един от основните източници на емисии на CO2в нашата верига за доставки. Ето защо ние цялостно реорганизираме нашето портфолио от стомана и ще снабдяваме над една трета от нашата глобална производствена мрежа със стомана с намалени CO2от 2026 г. По този начин ние намаляваме CO2 отпечатъка на нашата верига за доставки с около 900 000 тона всяка година и в същото време насърчаваме трансформацията на стоманодобивната индустрия“, казва Йоахим Пост, член на борда на директорите BMW AG за доставки и мрежа от доставчици. В средносрочен план BMW Group ще увеличи редукцията на CO2 чрез споразумения с други доставчици на стомана и по този начин последователно ще напредне в декарбонизацията на мрежата от доставчици. Понастоящем стоманата представлява около 20 % от емисиите на CO2 във веригата за доставки на средно голям, изцяло електрически автомобил, което я поставя на трето място - след батерийните клетки и алуминия. Въпреки това стоманата, с нейните многостранни качества, е един от най-важните материали в автомобилната конструкция и няма да загуби значение за бъдещите концепции и поколения превозни средства.
Още: Знаете ли как се слагат вериги на кола?
Още: Как най-бързо да сменим маслото на кола?
Фокус върху възобновяемата енергия в САЩ и Мексико
За региона на Америка с американските производители на стомана Steel Dynamics (SDI) и Big River Steel Steel, компания на U.S. Steel, бяха сключени споразумения за преобразуване на местното производство на стомана от електричество към възобновяеми източници. В САЩ и Мексико BMW Group получава около половината от необходимите количества плоска стомана чрез процеса на електрическа стомана, при който железният и стоманен скрап се разтопяват с помощта на електрическа енергия. Този производствен процес предлага висок потенциал за спестяване на CO2 чрез използването на електроенергия от възобновяеми енергийни източници. Заводите на BMW Group в Спартанбърг и Сан Луис Потоси използват стомана с намалени емисии на CO2 за производство на каросерии за автомобили BMW. Поради качествата си електротехническата стомана е особено подходяща за структурни компоненти, като например дъното на автомобила.
Още: Кой автомобил е номер 1 в Европа по продажби през 2024 година?
Още: Гумите поскъпват още заради тропическите гори
Използване на иновативни технологии в Китай
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Напитката, която някои шофьори използват вместо течност за чистачки - правилно или грешно е това
Още: Зукърбърг подари уникален автомобил на жена си, проектирал го сам (ВИДЕО и СНИМКИ)
През август BMW Group сключи споразумение с производителя на стомана HBIS Group в Китай, който от 2023 г. ще снабдява заводите на BMW Group в Шенянг с първите количества стомана с намалени CO2 емисии. HBIS Group постепенно ще премине към процес, базиран на водород, в комбинация с процеса на електрическа стомана, което ще позволи допълнителни спестявания на CO2. BMW Group ще бъде първият производител на автомобили в Китай, който ще използва стоманата с ниско съдържание на CO2 на HBIS Group в серийното производство.
Стомана с намалени CO 2 в Европа
BMW Group сключи споразумение със Salzgitter AG за доставка на стомана с намалени емисии на CO2. Стоманата трябва да се използва от 2026 г. за серийното производство на автомобили в европейските заводи на BMW Group. BMW Group вече постигна споразумение с шведския стартъп H2 Green Steel през октомври миналата година. Компанията ще доставя на европейските заводи на BMW Group стомана, произведена изключително с водород и електричество от възобновяеми енергийни източници.
Още: Експерт: Двигателят на колата ще е като нов, ако правите това
Още: Honda ще намали смъртността в колите си до нула
Затворените вериги пестят ресурси
BMW Group също е създала затворени вериги за материали за отпадъци от листова стомана с няколко доставчици на стомана. Когато снабдяват завода със стоманени рулони, производителите приемат обратно излишните остатъци от стомана, като тези от цеховете за пресоване, например при щанцоване на вратите, и ги използват за производството на нова стомана. След това тази стомана се доставя отново в заводите на BMW Group. По този начин суровините се използват няколко пъти в една кръгова икономика и се запазват природните ресурси.
Инвестирането в стартиращи фирми ускорява развитието на нови технологии
В допълнение към закупуването на стомана с намалени емисии на CO2, BMW Group инвестира в иновативен процес за производство на стомана без CO2 чрез своя фонд за рисков капитал BMW i Ventures, който е разработен от американската стартираща компания Boston Metal. За своята нова технология Boston Metal използва електричество за производство на течно желязо чрез електролитна клетка, което по-късно се преработва в стомана. Ако за този процес се използва електричество от възобновяема енергия, производството на стомана е почти с нулеви CO2 емисии. Boston Metal възнамерява през следващите години да разшири новия процес за производство в индустриални мащаби.