Бившият спортен министър Весела Лечева, която е двукратна сребърна олимпийска медалистка в спортната стрелба, припомни как комунистическият режим ѝ е отнел олимпийската мечта да се бори за злато на Игрите в Лос Анджелис през 1984 година. Тогава държавите от Източния блок бойкотират Игрите по политически причини, както четири години по-рано Западът бойкотира Игрите в Москва.
Още: Доминация! Усик запази титлите си след показно срещу отчаяния Фюри
Още: Владимир Зографски с отлично представяне за Световната купа, доближи рекордния си резултат
Как политиката отне олимпийската мечта на Весела Лечева
Лечева, която отскоро е член на Комисията по „Обществени въпроси и корпоративни комуникации“ на МОК, изрази позиция пред новите си колеги, че олимпийското движение трябва да обединява, а не да разделя. Нейното послание идва в контекста на войната в Украйна и призивите за недопускане на руски спортисти на Олимпийските игри в Париж през 2024 година.
България и държавите от Източния блок бойкотират Игрите в Лос Анджелис
Лечева се върна в годините назад, за да даде пример със себе си - и това как тя се е почувствала като спортист, когато заради политически причини не е имала правото да участва на Игрите в Лос Анджелис, където е имала реални шансове за олимпийска титла. На следващите две олимпиади - в Сеул и в Барселона, Лечева взима два сребърни медала, но така и не се добира до олимпийското злато.
Още: Реваншът с Усик ще струва на Тайсън Фюри повече от поредна загуба
Още: Ще гледаме ли Усик - Фюри 2 в БГ ефир?
"В периода 1983-1984 бях в много добра форма и имах всички шансове да спечеля титла от Лос Анджелис 1984. По политически причини, комунистическите лидери на държавите от тогавашния Източен блок, решиха да бойкотират Игрите. Това ме лиши от моята олимпийска мечта. Бях гневна, защото четири години от моя труд бяха зачеркнати", разказа Лечева на заседание на комисията на МОК.
Последвалите сребърни медали в Сеул и Барселона
Най-важните спортни новини за деня - Специална селекция в канала ни във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Край на сагата Ред Бул и Перес: Следващата "жертва" на Верстапен е избрана
"След това бяха необходими много усилия, за да се върна отново мотивирана на стрелбището и да спечеля медали от следващите Олимпийски игри в Сеул и Барселона. Но никога няма да забравя как аз и останалите спортисти се чувствахме през 1984 година. Призивът ми е – дано никога с наше решение не допуснем спортист да бъде в същото положение, както бяхме всички тогава", добави още тя.
Олимпийското движение трябва да обединява, а не да разделя
"Смисълът на олимпийското движение е да обединява, а не да разделя. Тези наши изконни ценности трябва да бъдат в основата на нашата позиция, която да отстояваме въпреки политическия натиск. Ние не можем да страним от политическите процеси, но не бива да участваме в тях. Задачата ни е да мислим основно за спортистите и да правим възможното, за да могат те да се изявят на най-големия спортен форум в света. Казвам го много убедено, защото лично съм го преживяла", каза Весела Лечева.
Още: Боксът на годината: Усик срещу Фюри 2 - всичко, което трябва да знаете за излъчването на боя
Още: От загуба в Пловдив до абсолютен шампион в света: Боксовите успехи на Усик тръгват от България
Преди дни Весела Лечева говори и в интервю пред Actualno.com (ВИДЕО) за протестите срещу БФС, сагата с "Арена Бургас", стадион "Българска армия" и Националния стадион "Васил Левски" и за бъдещето пред спортната ни стрелба, както и възможността България да приеме зимни олимпийски игри (подробности можете да видите в линка).