Агресивната търговска политика на президента на САЩ Доналд Тръмп може да удари сериозно и световния спорт. Американският президент започна търговска война чрез налагане на различни мита, които имат влияние и върху широк кръг индустрии, свързани със спорта чрез инвестиции и спонсорство, пише BBC. Това от своя страна доведе до понижаване на световните фондови пазари, тъй като инвеститорите се опасяват от инфлация. Освен по-широките икономически сътресения, как още търговската война на Тръмп може да засегне света на спорта?
Митата на Тръмп поставят под риск инвестициите в спорта
Една от големите автомобилни компании - Ineos Automotive, която е собственост на акционера в Манчестър Юнайтед сър Джим Ратклиф, счита, че налаганите мита от Тръмп поставя компанията "между живота и смъртта". Ръководителят на Ineos Лин Калдер изрази разочарованието си от действията на Тръмп и настоя за "пряка и спешна политическа намеса", тъй като в противен случай компанията може да преосмисли инвестициите си в спорта. Ineos държи един от най-силните отбори в колоезденето, а освен това е спонсор и в много други спортове.
Защо Ineos и Hyundai да наливат пари в спорта в САЩ, ако не могат да продават там?
Друга автомобилна компания, която инвестира в спорта, но може да пострада сериозно от митата на Тръмп, е Hyundai Group. Тя има договор за спонсорство с ФИФА и разчита да се възползва от партньорството по време наСветовното клубно първенство тази година, както и на Световното първенство в САЩ през 2026 г. Ако на Hyundai е забранено да продава в САЩ, то компанията може да размисли дали иска да бъде спонсор на спортни събития, които се провеждат на територията на Америка.
Още: Митата на Тръмп - уловки: Колко ще плаща България и кои държави ги няма?
Мондиал 2026 и Лос Анджелис 2028 изправени пред трудности
В САЩ ще се проведе и още един голям спортен форум - Олимпийските игри в Лос Анджелис през 2028 г., където също много други компании извън Америка размишляват за бъдещите си инвестиции за това спортно събитие. "Подозирам, че някои спонсори сега преразглеждат начина, по който „активират“ подобни сделки в САЩ, предвид наложените търговски бариери", казва Джон Зерафа, стратег по офертите за спортни събития. "Защо спонсорът би похарчил милиони за това, ако сега е забранено да се продава в Америка?", допълва той.
Агресивната търговска политика на Тръмп влияе и на компании като Nike, Adidas и Puma
Също така много спортни отбори и спортисти са спонсорирани и от марки за спортно облекло. Тъй като повечето от тези компании разчитат на материали и производство в Азия - където Тръмп е насочил едни от най-високите мита - не е изненадващо, че акциите на компании като Nike, Adidas и Puma рязко спаднаха поради опасенията, че по-високите разходи за внос ще бъдат прехвърлени върху потребителите.
Още: МОК реши: Ще има бокс на Олимпийските игри в Ел Ей през 2028-ма
На фона на говоренето за търговска война митата на Тръмп повдигнаха и въпроси относно атмосферата на различните спортни събития, на които страната ще бъде домакин. Тъй като лидерите на Европейския съюз са силно критични към тази политика, няма да е изненада, ако антиевропейските настроения сред американските фенове се засилят. Най-големите притеснения остават около провеждането на Мондиал 2026 и Олимпийските игри през 2028.
Тръмп също така се изказа провокативно за превръщането на Канада в „51-вия щат“, което доведе до освиркване на химна на САЩ от канадските фенове по време на мачове от НБА и НХЛ. Трябва да се припомни, че САЩ ще организира Мондиал 2026 в сътрудничество с Канада и Мексико. И още: с налагането на ответни мита от други държави, търговската война може да засегне всеки човек, отбор или лига, които купуват спортно оборудване, произведено в САЩ.
Още: "По-лесният път на България до олимпийски игри": Как се развива баскетбол 3х3 у нас? (ВИДЕО)