Трима състезатели от националния отбор по плуване са уличени с допинг, съобщи bTV.
Още: Куп държави с апетити към наши щангисти, България рискува да ги загуби без трансферна такса
Още: Люис Хамилтън: Винаги ми е било мечта да се състезавам за Ферари
Проверката е станала на 4 февруари по време на лагера на тима на „Диана“ в столицата. Новината е потвърдена от президента на плувната федерация Георги Аврамчев и от Виолета Заркова, която ръководи Националния антидопингов център. Забраненият препарат, открит в пробите на плувците, е древният анаболен стероид станозолол. Имената на уличените резонно не се съобщават, защото казусът е в развитие.
Правилата на антидопинга забраняват разпространяването на имена на състезатели, чиято първа проба е положителна. Процедурата предвижда положителният резултат да бъде изпратен от лабораторията, която го е установила - в случая Виена, както на съответната национална федерация (БФПС), така и в Антидопинговия център на държавата. После спортистите имат право да присъстват или да пратят свой упълномощен представител на отварянето на втората проба.
Ако тя потвърди положителния резултат, случаят отива в Дисциплинарната комисия на Българския олимпийски комитет. Там се налагат санкциите в съответствие с регламентираните наказания. Ако санкцията не удовлетвори Световната антидопингова агенция, тя може да обжалва решението в Спортния арбитражен съд в Лозана. За първа употреба на анаболен стероид се предвижда четиригодишно лишаване от състезателни права, които се блокират още при първата положителна проба и всъщност евентуалната бъдеща санкция започва да тече от този момент, ако въобще влезе в сила, съобщава "Плуване и водна топка" във Фейсбук.
Още: Въпреки растящите загуби: Спортното министерство запази шефовете на държавно дружество
Още: "Спаси София": ГЕРБ откраднаха маратона на София! (ВИДЕО)
Станозололът е анаболен стероид с печална слава, влязъл на „въоръжение“ в спорта отпреди близо 6 десетилетия. Това е пещерен твърд вариант на анаболите, който формира бързо мускулна маса на тези места в тялото, които се подлагат на най-много натоварвания. Взима се само през подготвителния период, защото действието му няма пряко участие в състезателния резултат. Но му влияе индиректно с натрупването на допълнителна мускулна маса и съответно – сила. Самата употреба на подобен морално остарял препарат, който на всичкото отгоре и съвсем не е безвреден, при наличието на поне няколко модерни алтернативи, при които и страничните ефекти са по-малки и липсва риск за тези, които го приемат, е тотална глупост. Още повече, че именно станозололът е сред анаболите, които най-дълго остават в организма и съответно шансът да бъдат открити е най-голям. Защото периодът, в който състезателят „свети“ за допинг ченгетата, е доста продължителен.
Най-важните спортни новини за деня - Специална селекция в канала ни във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Спорен ход на Георги Глушков на изпроводяк - остави родна федерация без лиценз
Всичко това навежда на мисълта, че употребата е по-скоро безумна самодейност, отколкото организирано действие на спортно-техническия щаб на националния отбор. Към който повече от година най-после има и лекар – Любомир Петров.
Най-големите звезди на българското плуване, които тренират у нас – Йосиф Миладинов и Калоян Левтеров, бяха проверени от допинг ченгета на WADA през януари. Третият с норматив „А“ за олимпийските игри е Антъни Иванов, който учи и тренира в САЩ.
Затова доста по-вероятно е да става дума за други състезатели от националния отбор. Но нищо няма да е сигурно, докато не излязат вторите проби на уличените.
Ако те са отрицателни имената най-вероятно няма да бъдат обявени, защото няма да има нарушение. От WADA има практика да се обявяват само положителните резултати. Защото за останалите е ясно, че са отрицателни.