Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Спортното министерство бързо обясни какво е дало на прокуратурата за федерацията по ски

12 юни 2018, 14:11 часа • 1887 прочитания

Точно преди три месеца Върховната касационна прокуратура (ВКП) е поискала от Министерство на младежта и спорта (ММС) да предостави данни дали и за какво са отпускани финансови средства на сдружение "Българска федерация по ски" от 2003 година до настоящия момент. Става въпрос за прокурорска проверка по сигнал на ПП "Зелените".

Още: Скръбна вест: Почина първият треньор на Кубрат и Тервел Пулеви

Още: Поредно голямо признание: Карлос Насар ще се бори за титлата „Спортист №1 на Балканите“

От ММС уточняват, че са предоставили на прокуратурата справка за преведени средства от министерството на Българската федерация по ски, както и 16 броя класьори с проекти, договори и съдържателни отчети по години - от 2007 година до 2018 година, налични в архива на спортното министерство. Това е станало само 8 дни след запитването на прокуратурата.

Интересното е, че спортното министерство разполага с още документи (над 100 пълни, големи класьори, съгласно официалното прессъобщение на ММС) и е поканило ВКП да изпрати свой служител, който да извърши проверка на документацията и на място.

Припомняме, че по-рано днес (12 юни) прокуратурата обяви, че предлага на премиера Бойко Борисов да измени концесионния договор за ски зоната в Банско, който се изпълнява от "Юлен". В съобщението обаче изрично беше посочено, че от преписката са отделени материали, касаещи разходване на средства от държавния бюджет по договори между Сдружение Българска федерация по ски и Министерство на младежта и спорта. Те са изпратени по компетентност на Софийска градска прокуратура, за допълнителна проверка с оглед данни да престъпления по чл. 282 НК (Наказателен кодекс) и чл. 219 НК.

Още: Най-забавните моменти в света на футбола и спорта през 2024 година (ВИДЕО)

Още: "Хамилтън е един от най-добрите пилоти, но раздялата със Сайнц се равнява на самоубийство"

Текстовете касят отговорността за стопанисване на концесията. Чл. 282 от Наказателния кодекс гласи, че "длъжностно лице, което наруши или не изпълни служебните си задължения, или превиши властта или правата си с цел да набави за себе си или за другиго облага или да причини другиму вреда и от това могат да настъпят немаловажни вредни последици, се наказва с лишаване от свобода до 5 години или с пробация". Ако обаче има вредни последици, наказанието е лишаване от свобода от 1 до 8 години, а за особено тежки случаи, наказанието е лишаване от свобода от 3 до 10 години.

Чл. 219 от Наказателния кодекс за случая с концесията на ски зоната касае по-скоро държавата и гласи следното: "Който въпреки задълженията си не е упражнил достатъчен контрол върху работата на лица, на които е възложено управлението, разпореждането или отчитането на обществено имущество, и от това са последвали значителни щети на предприятието или на стопанството, се наказва с лишаване от свобода до 6 години и глоба до 5000 лева". Ако говорим за умишлено престъпление, наказанието е от 2 до 8 години лишаване за свобода, ако говорим за тежко престъпление - от 3 до 10 години, а ако говорим за тежко умишлено престъпление - от 3 до 12 години.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес