10:02 съб  29 мар 2025

Пет държави се обявиха против връщането на руските и беларуските спортисти

27 март 2023, 17:40 часа • 3770 | прочитания

Външните министерства на пет европейски държави се обявиха против евентуалното връщане на руски и беларуски спортисти на международни състезания заради войната в Украйна. Както е известно наскоро от МОК обявиха, че подобно нещо е напълно възможно.

Още: Подалият оставка зам.-председател на БОК: Виждате каква е ситуацията, влизаме в дълга съдебна битка

Още: Разпадът в БОК продължава: Още един от ръководството подаде оставка

В съвместно изявление министерствата на Полша, Великобритания, Литва, Латвия и Естония подчертаха, че „не националността на спортистите определя тяхната роля, а фактът, че те са спонсорирани и подкрепени от своите правителства или бизнеси, подкрепящи режима в Кремъл, която продължава своята агресивна война срещу Украйна“.

Володимир Зеленски Томас Бах

Руските и беларуските спортисти са отстранени от повечето големи спортни събития от началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г. Международният олимпийски комитет обаче сега разглежда възможността за връщането им като неутрални спортисти, включително за Олимпийските игри в Париж догодина. Президентът на МОК Томас Бах каза, че никой не трябва да бъде дискриминиран заради паспорта или страната на раждане.

Още: Скръбна вест! Скиори изгоряха при огнения ад в Турция

Още: Първата световна шампионка на България в зимните спортове, която днес има ковачница за таланти в Щатите

"Няма нито една причина да се оттеглим от споразумението за изключването за руски и беларуски спортисти, определено от МОК преди повече от година, веднага след началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Въпреки че МОК все още не е взел окончателни решения, ние силно го призоваваме да преразгледа плановете си и да се върне към първоначалната добре доказана позиция, подкрепяна от международната общност", се казва в съвместното изявление.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Бойко Димитров
Бойко Димитров Отговорен редактор
Новините днес