"Олимпийските игри не могат да спрат войните, но могат да отворят вратите за диалог и изграждане на мира по начин, по който забраните и разделението не могат". Това се казва в официална позиция на Международния олимпийски комитет във връзка с натиска от над 30 държави спортисти от Русия и Беларус да не бъдат допускани до участие на Олимпийските игри в Париж следващата година.
Още: Страхотен успех: България взе бронз от Световните студентски игри след 45 години затишие
Още: Легенда в биатлона засипа с похвали Милена Тодорова
По-рано този месец президентът на МОК Томас Бах обяви, че организацията ще търси начин да позволи на атлетите от Русия и Беларус да участват в Париж под неутрален флаг, но след това над 30 страни, сред които САЩ, Великобритания, Франция, Германия, Полша и други заявиха, че това е недопустимо, докато продължава руската военна инвазия в Украйна. Сред тези страни обаче не е България.
"По време на Олимпийските игри спортисти от 206 различни национални олимпийски комитета живеят заедно и в мир в олимпийското село. Изграждането на мира изисква диалог. Една надпревара между спортисти, които спазват олимпийската харта, може да бъде катализатор за диалог, който винаги е първата стъпка към мира."
ОЩЕ: Легенда в биатлона застана на страната на руските спортисти
Още: Радо Янков продължава с достойните класирания, млад българин влезе в топ 15
Още: Тайсън Фюри сменя спорта: Ето какво ще прави той след отказването си
Най-важните спортни новини за деня - Специална селекция в канала ни във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проблемите нямат край: Развод за Хосеп Гуардиола след 30 години брак
"Олимпийските игри няма как да спрат войните и конфликтите, нито могат да адресират всички политически и социални предизвикателства по света. Това е задача на политиката. Но Олимпийските игри могат да поставят пример за един свят, в който всички уважават общи правила и уважават един-друг. Олимпиадата може да ни вдъхнови да разрешим проблемите, като строи мостове, които водят до по-добро разбиране между хората", се казва в позицията на МОК.
По този начин МОК на практика заявява, че ще продължи да работи върху идеята спортисти от Русия и Беларус да участват в Париж 2024 под неутрален флаг, макар към този момент те да продължават да бъдат изключени от почти всички международни състезания, с изключение на тенис турнирите.
Още: Краят на една ера: Тайсън Фюри приключи с бокса (ВИДЕО)
По-рано МОК, и в частност Томас Бах, отнесоха сериозни критики от президента на Украйна Володимир Зеленски и кмета на Киев Виталий Кличко. Според бившия боксьор шефът на МОК играе някакви игри с Русия.