Лъчезар Вълчев се класира на финал на троен скок в Перу, Величкова и Илиев 10-ти на 100 метра

28 август 2024, 10:27 часа • 642 прочитания

Лъчезар Вълчев се класира за финала на троен скок на Световното първенство по лека атлетика за юноши и девойки под 20 години в Лима, Перу. Българинът записа резултат от 15.63 метра, който му бе напълно достатъчен да намери място сред най-добрите 12. Вълчев, който е еропейски шампион за юноши под 18 години в дисциплината отпреди 2 години, постигна осмо постижение в квалификациите и ще бъде единственият европеец във финала заедно с франзуцина Томас Мартинес.

Първи финал за България в Перу

Нормата от 16.00 метра бе покрита от четирима - Етън Оливър (Нова Зеландия) – 16.37, американецът, който тренира при българския треньор Илиан Чамов – Стърлинг Скот – 16.29 и сънародникът мъу Карлсън Гордън – 16.19, както и Юнгломг Ма (Китай) – 16.21. Финалът в дисциплината ще се проведе в нощта на 29 август от 1:20 часа българско време.

Лъчезар Вълчев

Престижни позиции за спринтьорите ни в Перу

Малко по-късно се проведоха полуфиналите на 100 метра спринт при двата пола. Европейската шампионка за девойки под 18 години Радина Величкова завоюва престижната 10-та позиция и остана на 2 места от големия финал. Радина, която бе най-малката участничка заедно с китайката Юлие Чен, записа резултат от 11.68 секунди, завършвайки четвърта в серията си.

Двамата ни най-добри спринтьори при юношите, а вече и при мъжете – Христо Илиев и Никола Караманолов също записаха добри класирания на имената си. Илиев зае трето място в първия полуфинал с 10.52 (-0.9), а Караманолов финишира седми в силния трети полуфинал с 10.63 (-0.2). В крайното класиране Илиев е 10-ти, а Караманолов е 17-ти. Двамата ще продължат участието си на световното с щафетата 4х100 м заедно с препятствениците Християн Касабов и Радостин Миленов, а Илиев ще участва и на 200 метра.

Без българско участие на финала по хвърляне на чук

Двамата ни участника в квалификациите на хвърляне на чук - Преслав Вълев и Димо Андреев не успяха да продължат за финала на дисциплината. Първи в сектора бе 19-годишният Вълев, който записа 67.86 метра за 16-тото място. Вицешампионът на Европа за юноши под 18 години Андреев приземи третия си опит на 67.74, което му отреди 17-та позиция.

Димо Андреев

Във втория ден от шампионата България ще има само едно участие в лицето на Кристина Петкова. Една от най-малките в Лима, 16-годишната Кристина ще стартира в сериите на 400 метра в 18:05 часа българско време. Вижте пълната програма на българските атлети в Перу