Бягане до отказ в лабораторна среда - в това се състои едно от основните функционални изследвания в областта на спорта. Тестът се провежда на тредбан (бягаща пътека) и е със стъпаловидно нарастваща интензивност. А от изследвания спортист се изисква да достигне максимума на физическите си възможности.
Още: Доминация! Усик запази титлите си след показно срещу отчаяния Фюри
Още: Владимир Зографски с отлично представяне за Световната купа, доближи рекордния си резултат
ККСП: Водещата спортна лаборатория на България
Actualno.com посети мястото, където се провеждат тези функционални изследвания - Дирекция "Координация и контрол на спортната подготовка" (ККСП), която е под шапката на Министерството на младежта и спорта. Всяка година през този изследователски център минават всички национални и олимпийски състезатели.
"Мога да кажа, че това е най-изявената спортна лаборатория в България, в която изследваме поколения български спортисти. Тук провеждаме едно максимално натоварване, с което проверяваме вашите възможности и моментно тренировъчно състояние. Целта на това нещо е да се оптимизира тренировъчният процес", сподели директорът на ККСП д-р Любомир Младенов пред Actualno.com.
Още: Реваншът с Усик ще струва на Тайсън Фюри повече от поредна загуба
Още: Ще гледаме ли Усик - Фюри 2 в БГ ефир?
Какво представлява максималното функционално изследване?
Спортният репортер на Actualno Стефан Йорданов влезе в обувките на състезателите, за да види през какво преминават те по време на самото изследване. Започва се с анкета за проверка на здравословното състояние, продължава се с антропометрия (измерване на ръст, тегло, обиколки, кожни гънки) и измерване на кръвно налягане и ЕКГ.
Най-важните спортни новини за деня - Специална селекция в канала ни във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Край на сагата Ред Бул и Перес: Следващата "жертва" на Верстапен е избрана
Максимално натоварване до отказ
След това идва и основната част на самото изследване - бягането на тредбан. Докато Стефан бяга на пътеката, експертите в ККСП следят неговите показатели като пулс, кислородна консумация, вентилация, дихателна честота. На всеки 90 секунди скоростта на пътеката се ускорява, докато атлетът не стигне до отказ.
Може ли сърцето на спортиста да понася високи натоварвания?
"Следим показателите на сърдечно-съдовата система. Много е важно да се знае дали сърцето на един спортист е здраво, тоест може ли да понася високи натоварвания", отбеляза д-р Боянка Пенчева, която е специалист по спортна медицина.
Още: Боксът на годината: Усик срещу Фюри 2 - всичко, което трябва да знаете за излъчването на боя
Още: От загуба в Пловдив до абсолютен шампион в света: Боксовите успехи на Усик тръгват от България
В непосредствена близост до пътеката са поставени два монитора, които показват в реално време показателите на спортиста. "На тези два монитора следим показателите на кардио-респираторната система, които са свързани с функционалното състояние на състезателя", обясни главният експерт Марина Терзийска, която отговаря пряко за изследването.
Изследването помага за оптимизиране на тренировъчния процес
След края на теста идва ред и на резултатите от проведеното изследване. Те показват каква е работоспособността на изследвания атлет, като се разглеждат основни показатели като продължителност на престоя на пътеката, максимална кислородна консумация, максимален пулс, зони на сърдечната честота, възстановяване на организма.
На база на резултатите спортисти и треньори могат да оптимизират тренировъчния процес за постигане на по-високи резултати. Разбирайки нуждата от иновации и технологии в спорта, държавата разработва идея да разшири Дирекция ККСП и да направи един по-мащабен научно-изследователски спортен център.
Държавата иска да създаде мащабен научно-изследователски спортен център
"Всеизвестен факт е, че без наука в съвременния спорт много трудно можеш да бъдеш равнопоставен на състезателите от света. Нашето желание е, заедно с доктор Младенов, тази дирекция – „Контрол и координация“, да прерасне в един научно-изследователски център, което ще изисква от своя страна и разширяване на базата, която ние имаме", заяви зам.-министърът на младежта и спорта проф. Даниела Дашева.
Какви са отделните етапи на функционалното изследване и защо науката е толкова съществена част от спорта - гледайте във видеото на репортера Стефан Йорданов и оператора Константин Ангелов за Actualno.com.
ОЩЕ: Четете рубриката "Бегачите" на Actualno.com!