"Дните до Париж 2024" е спортна рубрика на Actualno.com, в която чрез любопитни истории отброяваме оставащите дни до Олимпийските игри 2024 в Париж.
Още: "Усик е истинска легенда": Кличко похвали сънародника си за победата над Фюри
Още: Защо три грации напуснаха ансамбъла? Весела Димитрова разясни причините и представи новия състав
В света на спорта има много големи състезатели, които през годините са постигнали огромни успехи благодарение на своя талант, упоритост, отдаденост и най-вече воля за победа. Има обаче и такива, които са направили нещо много по-важно – пренаписали са историята.
Именно хората, които успяват да запишат със златни букви името си в историята на своя спорт, се помнят от феновете. И без значение дали постиженията им са скорошни, или са останали назад във времето, привържениците продължат да ги помнят и от време на време с носталгия да се връщат към времената, в които са ги гледали.
Още: Даниел Дюбоа предизвика Усик на реванш: "Искам отмъщението си!" (ВИДЕО)
Още: Фюри побесня след загубата от Усик: "Обраха ме! Кълна се, че спечелих мача с поне три рунда разлика"
Именно такъв е случаят с днешния герой на рубриката ни „Дните до Париж 2024“. Мъжът, който пренаписа историята на леката атлетика. Човекът, който, заедно с Карл Люис, постла червения килим за много от новите звезди в спорта. Великият Майкъл Джонсън.
Майкъл Джонсън тренира за здраве
Най-важните спортни новини за деня - Специална селекция в канала ни във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Доминация! Усик запази титлите си след показно срещу отчаяния Фюри
Още: Владимир Зографски с отлично представяне за Световната купа, доближи рекордния си резултат
Майкъл Дуейн Адалберт Адам Джонсън е роден на 13 септември 1967 година в Далас, щата Тексас. Той е най-малкият от общо петте деца на семейството. Като тийнейджър Майкъл има афинитет към училище и науката, а леката атлетика е негово хоби, с което да се разтоварва след тежък ден.
На 19-годишна възраст Майкъл е приет в университета Бейлър във Вако, Тексас. Именно там, през април 1987-ма, той е забелязан от Клайд Харт – треньора, който по-късно ще го заведе до върха в атлетиката. Специалистът остава изумен, след като Джонсън чупи рекорда на школото на 200 метра спринт.
Още: Реваншът с Усик ще струва на Тайсън Фюри повече от поредна загуба
Още: Ще гледаме ли Усик - Фюри 2 в БГ ефир?
Характерният му стил на бягане му спечелва прякора
По това време Майкъл вече има характерен стил на бягане, който го отличава от останалите състезатели. Тексасецът тича с много изправена стойка от кръста нагоре и с много къси крачки. Именно затова той получава прякора „Патицата“. Причината е, че тичането му наподобява това на пернатото.
След като завършва висшето си образование в сферата на счетоводството, Майкъл Джонсън се насочва изцяло към леката атлетика. Неочаквано за всички той се представя отлично в дисциплините 200 и 400 метра спринт. Младият американец завършва годината като номер 1 в света и в двете дистанции.
Първи досег до славата
По онова време е доста нетипично спринтьор да бяга именно в тези две коренно различни дисциплини, но по-нататък в кариерата му това ще му донесе огромни успехи. През 1991-ва Майкъл Джонсън става за първи път световен шампион на 200 метра в Токио. Година по-късно обаче той не успява да се състезава в коронните си дисциплини по време на Олимпийските игри в Барселона заради хранително отравяне.
Все пак Патицата преодолява дискомфорта и помага на американската щафета на 4х400 метра да вземе олимпийското злато. Именно това е първият му досег с успеха на най-високо ниво.
Нечувано постижение
През 1993 година Майкъл Джонсън постига нещо нечувано. За 12 месеца той пробягва общо 58 400 метра в различни състезания, в които е непобеден. Заради това си представяне той получава нов прякор - „Супермен“.
Върхът на кариерата му идва на родна почва – по време на Олимпийските игри в Атланта през 1996-та. Пред повече от 83 хиляди души Майкъл Джонсън излиза на пистата със златни шпайкове и печели титлите както на 200, така и на 400 метра. Нещо, което никой друг не е правил дотогава. Нещо повече, никой не успява да го направи и до днес в мъжката лека атлетика.
Времената му пък са забележителни. Той финишира на 200 метра за 19.32 секунди – световен рекорд, който се задържа цели 12 години, преди да бъде счупен от Юсейн Болт. На 400 метра пък времето му е 43.49 секунди.
През август 1999-та Джонсън чупи своя рекорд на 400 метра като дава време от 43.18 секунди. Постижението му остава №1 в света до Олимпийските игри в Рио де Жанейро през 2016-та, когато Уейд ван Никърк успява да го подобри.
Защитата на олимпийската титла
Кулминацията на великата кариера на Майкъл Джонсън е на Олимпийските игри в Сидни през 2000-та. Тогава той печели златен медал на 400 метра и става единственият мъж в историята на леката атлетика, който защитава титлата си в дисциплината. Игрите в Австралия бележат десетилетие, в което американецът е номер 1 в своя спорт.
В крайна сметка Майкъл Джонсън се оттегля през 2001 година, за да стане коментатор и мениджър на един от най-успешните негови наследници – Джереми Уоринър, който печели златен медал на 400 метра на Олимпийските игри в Атина през 2004-та.
Има ли кой да повтори постиженията на великия Майкъл Джонсън?
Майкъл Джонсън каза „край“ на състезателната си кариера, без нито веднъж да е опитал горчивия вкус на сребърния или бронзовия медал. Американецът се оттегли като 4-кратен олимпийски шампион и 8-кратен световен шампион. През 2004-та бе приет в Залата на славата на САЩ по лека атлетика.
След малко повече от месец започват Олимпийските игри в Париж. Феновете ще гледат внимателно всички спринтови дисциплини. Някои от нас - с носталгия по великия Майкъл Джонсън и по отминалите златни времена. Дали обаче ще видим някой като него? Предстои да разберем.
Автор: Бойко Димитров
ОЩЕ: 64 дни до Париж 2024: Пинчера, който завоюва последното олимпийско злато за мъжкия ни бокс
Още интересни истории ще откриете в завладяващите спортни рубрики на Actualno.com!
*Очаквайте статии от рубриката "Дните до Париж 2024" всеки петък от 07:00 часа в Actualno Sport
---------------------------------
За да не пропускате нашите спортни рубрики и останалото спортно съдържание, можете да последвате Facebook страницата "Спортни новини - Actualno.com", да поставите отметка на Actualno.com/sport в браузъра си или да го добавите на началния екран на Вашето мобилно устройство чрез бутона "Add to home screen". За други въпроси - пишете ни във Facebook или на имейл адрес editors@webground.bg