"Дните до Париж 2024" е спортна рубрика на Actualno.com, в която чрез любопитни истории отброяваме оставащите дни до Олимпийските игри 2024 в Париж.
Още: "Станка Златева не иска да пуска състезателките си в националния отбор по борба"
Още: Куп държави с апетити към наши щангисти, България рискува да ги загуби без трансферна такса
България винаги е била прославяна на Олимпийски игри, а и на останалите големи международни форуми от два спорта - борба и вдигане на тежести. Страната ни може да се гордее с велики състезатели като Валентин Йорданов, Армен Назарян, Янко Русев, Иван Иванов, но един друг има запленяваща история.
"Джобния Херкулес" се роди в България, но зарадва повече Турция
Неговото име е Наим Сюлейманоглу - "Джобния Херкулес", който завоюва две световни и три европейски титли за България. Впоследствие обаче свали трикото на "лъвовете" и донесе повече поводи за радост на Турция. За южната ни съседка щангистът грабна 3 олимпийски златни медала, а освен това стана 5-кратен световен и 4-кратен европейски шампион.
Още: Люис Хамилтън: Винаги ми е било мечта да се състезавам за Ферари
Още: Въпреки растящите загуби: Спортното министерство запази шефовете на държавно дружество
Роденият в село Птичар Наим става световен шампион за юноши едва на 15
Всичко обаче започва в момчилградското село Птичар. Наим влиза в залата по вдигане на тежести едва на 10 години. Само 5 по-късно загатва за огромния си талант, като триумфира на Световното за юноши до 20 години в Сао Пауло. Така нисичкият ни представител си заслужва повиквателна за мъжкия тим, който е под ръководството на легендарния Иван Абаджиев, треньор №1 на България за ХХ век.
Най-важните спортни новини за деня - Специална селекция в канала ни във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Спаси София": ГЕРБ откраднаха маратона на София! (ВИДЕО)
ОЩЕ: Държавна сигурност опитала да пречи на Сюлейманоглу да печели
Успешна 1984 година
Сюлейманоглу чупи рекорд след рекорд, печели медали. Макар че през 1984-та не участва на Игрите в Лос Анджелис, тъй кат страната ни бойкотира надпреварата, записва успешна година. Той става европейски първенец във Витория, Испания, и в най-силния турнир в света за 1984-та - „Дружба-1984“ във Варна. Над всички е и на Световната купа в Сараево.
Още: Спорен ход на Георги Глушков на изпроводяк - остави родна федерация без лиценз
Как България изпусна "Джобния Херкулес"
Следващата 1985-а е още по-добра - световна и европейска титла в категория до 60 килограма. През преломната 1986 година постижението се повтаря, за да се стигне до Световната купа в Мелбърн, където се случва нещо невероятно. Преименуваният на Наум Стилянов Шаламанов заради "Възродителния процес" щангист успява да избяга от българската делегация чрез подкрепата на Турското разузнаване МИТ и организацията „Сивите Вълци“.
ОЩЕ: България има с какво да се гордее в спорта през 2023-та
Няколко дни Сюлейманоглу се крие и сменя една квартира с друга. Впоследствие информират премиера Тургут Йозал за ситуацията, който нарежда Наим да бъде незабавно заведен в Турция. За целта Йозал изпраща личния си самолет и делегация от Анкара. Народа Република България налага вето за участията на състезателя в турнири за една година, но компенсация от 1 250 000 долара от турската федерация променя нещата.
"Не съжалявам": Гледната точка на Наим
"Живях в България 19 години и имах хубаво детство. Не съжалявам за нищо след това поведение. Беше много тежък период, а хората, станали свидетели на събитията, знаят най-добре. Дори и да се върна назад във времето пак щях да избягам от България, защото турското население беше под сериозен натиск“, казва Наим през 2012 г. пред Евроспорт.
Сюлейманоглу пише история за Турция
С екипа на Турция той завоюва 5 световни и 4 европейски титли. Най-ценни обаче са златните медали от Олимпийските игри през 1988, 1992 и 1996 година. На Игрите в Сидни през 2000 година прави три неуспешни опита в изхвърлянето и записва нула, след което прекратява славната си кариера.
През 1998 година Международната федерация по вдигане на тежести го определя за Щангист № 1 на ХХ век. През кариерата си Наим е поставил 46 световни рекорда за мъже (26 от името на България). Тези числа говорят достатъчно за величието на "Джобния Херкулес", който при едни други условия в едни други времена може би щеше да се превърне в национален герой на България. Историята на Наим е в миналото. Сега предстоят Олимпийските игри в Париж 2024, за които отново таим надежди за злато във вдигането на тежести. Дали тогава, или след 4 години, родни щангисти ще заслужат шампионския приз, но би било хубаво поне те да донесат олимпийски отличия с трико в цветовете бяло, зелено, червено.
Автор: Джем Юмеров
ОЩЕ ОТ ДНИТЕ ДО ПАРИЖ: В края на кариерата си Стефка грабна златото, което на два пъти ѝ се изплъзваше
Още интересни истории ще откриете в завладяващите спортни рубрики на Actualno.com!
*Очаквайте статии от рубриката "Дните до Париж 2024" всеки петък от 07:00 часа в Actualno Sport
---------------------------------
За да не пропускате нашите спортни рубрики и останалото спортно съдържание, можете да последвате Facebook страницата "Спортни новини - Actualno.com", да поставите отметка на Actualno.com/sport в браузъра си или да го добавите на началния екран на Вашето мобилно устройство чрез бутона "Add to home screen". За други въпроси - пишете ни във Facebook или на имейл адрес editors@webground.bg