Водният откос е неизправен. Стената не е бетонна, а е насипна. В този момент стената не застрашава хора, но нямаме право още един сезон да чакаме да продължава просмукването в стената. Трябва обаче да имаме обща стратегия как да се справим с опасните язовири. Това заяви премиерът Кирил Петков в отговор на въпрос относно язовир „Огоста”.
Още: Гонка в Монтанско предизвика тежка катастрофа
Още: Кметът на Монтана ще обяви 3 януари за неучебен ден
Петков наблегна на факта, че има много разпокъсано управление на язовирите. Отделно има 35 високоопасни язовира, а никой не е оправен. Заради безхаберие има голяма опасност, обобщи премиерът, като напомни, че са направени незаконни стени при 10 язовира, но тези язовири не били пуснати в експлоатация.
В "Огоста" нивото се държи на възможно най-ниското, за да няма риск, каза още Петков.
Последва и изказване на вицепремиера Корнелия Нинова, която в дълга реч обясни как постоянно се тичало след проблемите с язовирите, а не се действало превантивно. Сега имало 6844 язовира, а положението е следното - един е собственик на стената, друг е на земята, трети е на водата и често той я дава на концесия на четвърти да гледа риба. Над 4000 са общински, 719 са към земеделско министерство, над 400 към Министерството на икономиката, отделно язовири на Министерството на отбраната, язовири с неизвестен собственик, 150 язовира на земеделски кооперации, а 144 са частна собственост. 23 язовира пък били на Министерството на енергетиката.
Още: Измериха рекордна температура в Монтана
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 12 МИР - Монтана
Още: Кои са посочените от Кирил Петков фирми в скандала с язовирните стени без строителни книжа?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 12 МИР - Монтана