Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кметът на Троян обвини ЕРП-тата, че не мислят за инвестиции в ел. мрежата. Така ли е?

30 декември 2024, 07:33 часа • 2682 прочитания

Проблем е, че КЕВР утвърждава инвестиционните планове на ЕРП-тата такива, каквито са. Те са насочени предимно към измервателни уреди. В Австрия 80% от ел. мрежата е вкопана под земята, в България е под 10%. Това заяви кметът на Троян Донка Михайлова - тя е убедена, че дружествата не предлагат инвестиции в ел. мрежата.

Законът за почистване на просеки, откъдето минават електропроводи, не се спазва, продължи Михайлова пред БНТ. Според нея обаче това е вторично следствие, по-дълбок проблем е липсата на инвестиции. Михайлова каза и, че в общината все още има хора без ток: Кметът на Троян призова за промяна на "провалената и мъртва система на електродоставки"

Социалната цена на тока

Многократно в миналото енергийни експерти са критикували КЕВР, защото заради политически натиск цената на тока е оставяна ниска - с аргумент "домакинствата са бедни", което не позволява на ЕРП-тата да съберат и отделят пари за дългосрочни инвестиции и то точно в ключови елементи като ел. мрежата. В следващите редове предлагаме на вниманието на читателите на Actualno.com позицията на Калоян Стайков - председател на Управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт (EMI). Позицията е публикувана в личния му профил във Facebook:

От години има сериозни инфраструктурни проблеми - пътища, ВиК, топлофикационни (Топлофикация "Габрово" се отказа от лиценза си), пренос и разпределение на ел. енергия. Хубаво е да се прави разлика дали прекъсването е при мрежите на високо или на средно/ниско напрежение, но не се прави и това е друг въпрос. Също е друг въпрос колко чести са горните проблеми в сравнение с предните 5, 10, 15, 20 години, но и това се оказва прекалено сложно, затова ще се опитам да опростя малко дебата.

Небитовите потребители, присъединени към мрежите на средно напрежение през декември, ще платят около 292 лв./МВтч за ел. енергия и мрежови услуги (без ДДС и акциз и без субсидиите до тавана от 180 лв./МВтч), ако предоставената им мощност е 100 кВт и около 302-305 лв./МВтч, ако предоставената им мощност е 500 кВт. От тази сума разходът за поддръжка на разпределителната мрежа възлиза на под 1% за мощност от 100 кВт и около 4,5% за мощност от 500 кВт. В номинална стойност това са около 2,77 лв. на ден за мощност от 100 кВт и 13,85 лв. на ден за 500 кВт. при средна цена за ел. енергия на борсата за декември от 276,55 лв./МВтч и таван от 180 лв./МВтч.

За битовите потребители е още по-зле - между 3,4 и 4,3% от разхода без данъци. Но в номинално изражение е между 7,50 и 9,80 лв./МВтч, което при средно месечно потребление от 350 кВтч е между 2,70 и 3,42 лв. на месец на домакинство.

Още: С 2 млн. лв. служебният кабинет потушава недоволството на останалите без ток на Коледа

Както с бюджета за 2025 г., с либерализацията на пазара и с куп други теми през последните години, сега ще започне едно надцакване кой ще предложи най-доброто и най-хуманното решение. Първо, разбира се, дружествата трябва да се накажат. После ще вкарват електропроводите под земята, за да не се повтаря проблемът; друг въпрос е, че това е скъпо, а регулаторът не дава, а отделно от това - в много планински региони е невъзможно. След това ще се направят парламентарни комисии, после - законодателни промени, после - нещо друго. Междувременно, все някой ще предложи да се отнеме лицензът на някое дружество, обаче никой няма да обясни как се поддържа мрежа за 3-10 лв. на ден за индустриални производства, бизнес сгради, администрация и т.н. и как домакинствата плащат по 2-3 лв. на месец.

Наистина е абсурдно през 2024 г. големи градове, включително и областни такива, да имат режим на водата или да нямат ел. енергия няколко дни, но е крайно време да признаем и причината за това. Няма достатъчно инвестиции, които да обезпечат безпроблемното водоснабдяване, топлоснабдяване, електроснабдяване и т.н., защото регулаторът всеки път се оправдава с това, че доходите са ниски и домакинствата не могат да си позволят по-високи цени. Необходими са повече и по-добре насочени инвестиции, което означава и по-високи цени, а ако домакинствата изпитват затруднения, това е работа на социалната система.

Ето една добра новогодишна резолюция за новия парламент - да се възвърне балансът между интересите на потребителите и енергийните дружества с регулирани цени, защото ниските цени не са в интерес на нито една от двете страни.

Още: КЕВР проверява извънредно електроразпределителните дружества и ЕСО

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес