Някои библиотеки горят, Вавилонската библиотека – не!
Вавилонската библиотека е необятният свят на книгите и диалозите между тях. Някъде в тази библиотека се намира и библейският разказ за Давид и Вирсавия. Царят Давид харесал Вирсавия, прелъстил я, убил мъжа ѝ Урия и я взел за своя жена. От този греховен пред очите на Господ брак се родил мъдрият цар Соломон – блясъкът на древното еврейско величие и неговата езотерична дълбочина.
Книгата „Любовни истории от Вавилонската библиотека“ пресъздава шест вариации на известната библейска история. Упражнения по стил, но по-скоро упражнения по смисъл. Изследване на страстта и изневярата, на верността, любовта и смъртта...
Библейската любовна драма е разказана чрез стилистиките и специфичните художествени светове на шестима велики писатели на двайсети век – Ярослав Хашек, Франц Кафка, Андрей Платонов, Хорхе Луис Борхес, Джеръм Д. Селинджър и Робърт М. Пърсиг.
Историята е една и съща.
Но разказите за нея и поуките от нея са винаги различни.
Затова хората продължават да пишат.
Валери Стефанов е професор по история на българската литература в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Доктор на филологическите науки. Автор е на петнайсет литературоведски книги – „Лабиринтите на смисъла“, „Литературната институция“, „Участта Вавилон“, „Българска литература ХХ век“, „Българска словесна култура“, „Дяволът“, „Четирима автори на „Дон Кихот“ и др. През 2004 г. издава първия си роман – „Изгубените магарета“. Носител на наградата „Южна пролет“ за първа критическа книга, наградата на Сдружение на българските писатели за критическата книга „Творбата – място в света“, наградата на София за романа „Някой отдолу“, наградата „Рицар на книгата“ на Асоциация „Българска книга“ и др.