Повече от двадесет кюстендилски художници подкрепиха подписката за поставяне на паметна плоча на фасадата на родната къща на Стефан Десподов-Деспо, която е в центъра на Кюстендил, край алеята с липите. Инициативата бе подета от съпругата на големия плакатист - дългогодишен художник на Народния театър „Иван Вазов“ Правда Спасова. Тя събра подписите след церемонията по връчването на Националната награда за живопис, на името на Майстора за 2019 година, в Художествената галерия.
Още: Над 10 сгради в Кюстендил са одобрени за саниране
Още: Кметът на Кюстендил откри нова детска площадка
Предстои подписката да бъде внесена в Общинския съвет, за да се получи официално разрешение за поставянето на плочата, каквато е законната процедура.
Стефан Десподов е роден през 1950 г. в гр. Кюстендил. Завършил е специалност “плакат“ в НХА - в класа на проф. Ал. Поплилов. Неговият творчески стил е безпогрешно разпознаваем с уникалното умение на автора да прави афористичен плакатен прочит на известни литературни произведения и театрални постановки, както и да пресъздава в портретни шаржове - най-характерното от личността и творчеството на различни автори. Негови творби са участвали в над 200 изложби у нас и в чужбина. Художникът си отиде на Богоявление през 2015 г, на 64-годишна възраст.
Кюстендилската художествена галерия „Владимир Димитров-Майстора“ показа година и половина по-късно, голяма ретроспективна изложба на Деспо, а съпругата на художника, тогава дари на галерията 112 негови плаката. Няколко месеца по-късно изложбата бе представена и в Националната художествена галерия. Идеята за паметната плоча на Стефан Десподов-Деспо е тя да бъде монтирана на фасадата на родната му къща по случай 70-та годишнина от рождението му.
Още: Стотици кюстендилци се включиха в литийното шествие на Богоявление
Още: Община Кюстендил обяви 30 декември за ден на траур