Жители на Дупница се събраха на символичен протест пред джамията в града. Анелия Геренска, директор на историческия музей съобщи, че хората са реагирали на провеждащото се днес заседание по дело в Софийски апелативен съд, касаещо искане на Мюсюлманското вероизповедание да бъде прието като наследник на мюсюлманските вероизповедни общини в България от началото на 20 век, предаде Фокус.
Още: Ето кой стана „Спортист на Кюстендил" за 2024 г.
Още: "Елхи на надеждата" събра малки и големи в Кюстендил
„Гражданството реагира, провокирано от това. Пред джамията беше и кметът на общината”, каза Анелия Геренска. По време на протеста хората са направили жива верига около сградата на джамията и са поставили български трикольори върху нея. „При нас са запазени документи, имаме и спомени на наш съгражданин Никола Лазарков. Тази джамия оцелява, защото в младата българска държава не е имало достатъчно обществени сгради. Веднага след освобождението тя е била използвана за затвор. Тя изпълнява тази роля до 1924 година. Самият Яне Сандански е бил директор на този окръжен затвор. 1924 година археологическо дружество „Царичина” оценява, че това е старина, изградена върху основите на православен храм. С решение на Народното събрание сградата е предоставена на дружеството за изграждането на исторически музей и ние пазим в архива това решение”, разказа Анелия Геренска.
Сградата е обявена за паметник на културата и изпълнява тази си функция.
„Тази сграда е загубила функцията си на мюсюлмански храм, защото след 1878 година мюсюлманско население тук не остава. Джамията в Дупница оцелява благодарение на археологическото дружество”, допълни Анелия Геренска.
Още: Две коледни инициативи за добротата се проведоха в Кюстендил
Още: Кметът на Кюстендил направи първа копка за ремонт на водопроводна мрежа