Макар Върховният административен съд (ВАС) да не видя нередност в това, че ЦИК реално проверява само по адресна регистрация т.е. не фактически дали Делян Пеевски е живял в последните 6 месеца в ЕС, за да може да се кандидатира за евродепутат, гражданско движение "Боец" се обърна с въпрос по темата и към Върховната касационна прокуратура (ВАП).
Още: Управителят на БНБ няма да подава оставка, ако стане служебен премиер
Още: Мирчев: Управляващите саботираха влизането на България в Еврозоната (ВИДЕО)
Адвокат Николай Хаджигенов, който защитаваше позицията на "Боец" пред ЦИК и ВАС, е поискал справка от граничните власти, митниците, летище София, НСО и външното министерство на ОАЕ за пътуванията на депутата от ДПС, но това не е направено, защото според ВАС "... регистрирането на кандидатските листи по същността си е охранително производство, при което кандидатите трябва да отговарят формално на изискванията на ИК, а проверката на Главна дирекция "ГРАО" е относно съответствието на декларираните обстоятелства с изискванията да имат постоянен адрес в Република България и да са живели най-малко през последните 6 месеца в Република България или в друга държава-членка на Европейския съюз".
"Боец" обаче сезира и ВАП, като се аргументира на сайта си така – през последната половин година Пеевски не е присъствал на нито едно пленарно заседание на Народното събрание, освен това от самото движение са го търсили на „обществено известния му адрес“ в хотел „Берлин“, но той не живее там. От централата на ДПС също не са могли да дадат отговор къде живее Пеевски.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Затова гражданското движение се съмнява, че "Делян Славчев Пеевски живее извън територията на България и Европейския съюз, като е декларирал неистински данни в своята Декларация пред ЦИК, което е престъпление от общ характер. Постоянните му полети до Дубай и дългите престои там предполагат, че Пеевски има издадена виза за постоянно пребиваване в ОАЕ. Съгласно днешното законодателство, ако последният има такава виза, която му е необходима за пребиваване с подобен срок, последният се явява данъчно задължен субект, което означава че има отседнал статут извън територията на Европейския съюз".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
От "Боец" добавят, че ще изпратят сигнали и писма за ситуацията с Пеевски до ЕК, Европейския парламент, АЛДЕ – в това европейско политическо семейство членува ДПС, Европейската народна партия (ЕНП) и Партията на европейските социалисти (ПЕС).
Същевременно от "Боец" се оплакват, че срещу всички членове на Управителния съвет на дружеството (Георги Георгиев, Георги Карамфилов и Венелин Иванов) е започната проверка по анонимен сигнал. Проверяват се финансите на Георгиев, Карамфилов и Иванов, както и финансовото състояние на "Боец", твърдят от движението.